Zanimljivi linkovi ka youtube video fajlovima

Ovde možete postavljati linkove ka interesantnim mestima na net-u
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

duxy wrote:Kad ste se vec dotakli pisma... slobodno podelite izvorne japanske
duksi, probaj ovako: google translate => na srpskom napises sta te interesuje (ili na engleskom, ako znas mislim da je jos bolje, posto mislim da gugl vecinu prevodjenja radi tako da je engleski intermedijarni -znaci ne baza podataka svi ka svima, nego baza poataka svi ka engleskom, nesto mi je u glavi ostalo da kada sam nesto kucao na srpskom, i na nemackom da je drugaciji bio prevod, nebitno, u svakom slucaju, gugl dobro zna engleski :) ) - i kazes tamo desno da ti prevede na japanski. I onda odes na yt, i kucnes to u pretragu.
Evo bas cu sad da probam sa "traditional chisel forge". Chisel forge je nomi tanzo ノミ鍛造, hop to u yt:

https://www.youtube.com/results?search_ ... B%E9%80%A0


E'o ispljunuo je svasta. -Pa.... ako je pomoglo... ako me se kraj pune pivske gajbe sete-sete, ako ne, ja sam svoju drvoradnu patrijocku duznost izvrsio :) :)

BR, da, mislio sam da mislis na kineze, posto sam pitao japanca da li i oni dugo uce k'o kinezi ceo zivot - i ja sam ga razumeo da japonez kad izadje iz osnovne skole, kao i kod nas - zna celo pismo (sto kod kineza nije ni u najavinoj najavi najavine najave). Inace je tip nastavnik u skoli u japanu. -Kaze on jednom prilikom "ovoj mojoj" - "ju nou, der iz nou dzapaniz kalcr, dzapaniz kalcr iz cajniz kalcr" (i to sve onako kako japanci pricaju u holivudskim filmovima - svaka rec odsecna, k'o da ce da se pobije sad ovog momenta :) )
regularan tip skroz
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Heh, sad nije bas tako. Imas Kanji, koji je kineski, i kanu, koja je fonetski, ali se ne koriste bas zajedno. Nemoj da mi zameris, nisam lingvista, da jesam, pricao bi mnogo vise jezika, al da probam.

Kanji koriste za vecinu imenica, tela glagola, deo prideva.

A opnda dodaju Kanu, kojim se dodaju opisni krajevi na imenice i glagole, kod nas bi bio ski, cki.. Recimo napises Japan kanjiem, pa dodas ski kanom..

Kanom se dodaju i funkcionalni delovi, pre svega gramaticki, jednina, mnozina, pridevi u onom delu koliko koriste.

KAna se koristi i za opis kanjia, ako je neki kompleksniji, da bi se omogucilo da citaju i oni koji nisu pretrano obrazovani.

A imaju i poseban deo kane, koji sluzi za fonetski opis, stranih reci i slicnih stvari.

Sve u svemu, poprilicna zezancija. Ako si na visem nivou obrazovanja, ceo zivot ucis. No, ako nisi, i ne zelis da citas mnogo vise od osnovnih informacija, i to moze. I nesto sumnjam da ce bilo sta od toga promeniti, to je ono sto ucvrscuje podelu, i nama doobrano fali.

Sad ucenje napamet, i sustinsko ucenje su uvek bili ono sto razlikuje one koji se izdvoje, i one koji cine masu. Tu nikada nece biti promene, i uvek ce biti tako. Pareto distribucija cini svoje.

A sto se ostalog tice, da, planiraju i uce, ali se to uvek zavrsi isto. Nije prvi put, a nije ni drugi. Samo se vreme poluraspada skracuje. Opet distribucija haosa i uredjenja, fiziku je nemoguce izbeci.
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

Po mojim istraživanjima, naziv kigoroshi tehnike potiče od našeg stolara koji je gledao postupak majstor Ki-a (Ki ga orosi) :D
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Najverovatnije. Kao sto je i naziv Tokio stari Srpski.

Kad su Protosrbi stigli do dela Japana, negde 7500 godina pre Hrista, i seli da proslave Djurdjic, pozvali su lokalne stanovnike na slavu, kako obicaj nalaze. Jedan od njih, nenaviknut na slavsko zito, poce da kija, i n ikako da stane.

I od tada, kad su hteli da naznace taj deo Japana, evocirali su kako "To bre kija". I tako, vremenom, geneza imena se zaboravila, al ostade ime To kija, tj iskrivljeno Tokio.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Kako to mislis srbi stigli? -pa zar nismo bili tamo oduvek? :) :) -ostali su dolazili, mi smo uvek bili tu :)
regularan tip skroz
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Dobar dan Dereticu. PA tako mi rekli, al verovatno grese..

Tako nastalo i ime za Meimon rende.. KAd su napravili prvi, dali ga jednom od nasih tamo, a on rekao moj i moj i samo moj.. Pa tako i Meimon.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Iskreno... odvek me je kod svih "japanskih fazona" prilicno nerviralo to forsiranje japanskih imena.

Nevezano samo za nas, to se tera i u engleskom (ostale jezike bas i ne znam, al pretpostavljam da je i tamo isto situacija)

Jasno je da bi po negde "prevodjenje" bilo rogobatno, ali gomia toga sasvim normalno moze da se izrazi na bilo kom jeziku.
Sto mora da bude "kana", sta fali japanskom rendetu?
Sto mora da bude "kigo... sta god, sta fali kuckanju cepa?
Isto je i van stolarije, u maltene bio kojoj oblasti.

Daleko sam od "zastitnika jezika", ali ovo mi je uvek smetalo, prosto zato sto otezava zivot. Nije bas da zelim da ucim japanski :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ko sto si naucio i mortiz i tenon, nauci se i to. A onda ne mora opisno, zna se na sta se misli. Stedis i tastaturu :D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Vidi.. engleski koristim svakog dana, evo vec 30-tak godina, a koristi ga maltene svako, cuje ga na sve strane, od filmova na TV-u do klipova na youtubetu.

Japanski... nesto bas i nsam ubedjen.

Mnogo mi to vise lici na cisto foliranje, kao to sad "zvuci" kad ga kazes tako da 90% njih ne razume o cemu pricas, pa si ti "baja" :)
A nekako se uglavilo, i svi redom teraju taj fazon.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Pa ne znam bas. Kod nas, na srpskom Hokaidu, kad ovim -jos nesvesnim da su srbi srbima kazem nesto na srpskom - oni me cak ni ne gledaju "belo" - ono, uopste ne obracaju paznju (kao sto recimo kineski kerovi NE konstatuju belce ni na koji nacin. belac ili zardinjera - kineskom keru isto :) - alo, kuce, odi kuc kuc kuc ! -ni uvo ne okrene..). -Ali zato kad kazem na novom srpskom pod-dijalektu, koji se zove japanski - onda me sve razumeju, cak se ukljuce i u diskusiju. :D
regularan tip skroz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

A takih koji umeju da im kazu nesto na tom japanskom poddijalektu ima.. vas obojica :)
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
Fica
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 06 Nov 2019 14:28
Location: Beograd, Vozdovac

Post by Fica »

User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Taj kad ti posle odvali samar-momentalno zaspis :)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Mozda je batica radio u kaliforniji, pa kad su iskasapili sekvoje - sta ce jadan - u muriju, i to deo za edukaciju...

https://www.youtube.com/watch?v=utINbnVwoYE
regularan tip skroz
Post Reply