Zanimljivi linkovi ka youtube video fajlovima

Ovde možete postavljati linkove ka interesantnim mestima na net-u
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Post by zvecanac »

Za izradu probusene pletenice sem dobre volje i frezera nije mnogo potrebno.Negde sam video u nekoj knjizi o frezeru obicnu drvenu pravougaonu kutiju na kojoj je napravljen prenos sa zupcanicima od bicikla i lancem za korak pletenice.
Ja sam iskoristio strug za drvo,na koje sam montirao drvene remenice ,i kutiju sa frezerom,za izradu probusene pletenice jedini problem je sto ne mogu da obradim vece precnike jer nemam dovoljnu duzinu noza za frezer .
Probni uzorak sam slikao i okacio sliku u rublici razmena prodaja-ponuda za stolare.
Nista komplikovano nema kod izrade sem sto je malo sporo, mojim frezerom ne mogu da skidam vise od 3mm .
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Upravo tako izgleda plan iz ove knjige koju je digger pomenuo.
Drugim recima potrebna je jos jedna sitnica: ideja kako to da se izvede :) a to je najcesce najslozenija stvar.
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Post by zvecanac »

To si u pravu.Meni je sin osmislio i odradio,potrebne elemente.Na kolicima struga montirao je kutiju od iverice(nosac frezera),koju je proslicovao po vertikali kako bi se mogla stelovati visina frezera a postolje frezer fiksirao je sa 4 leptirke na kutiji.Na samoj rucki(volanu ) kolica montirao je vecu remenicu,a manju na trozupcu.Sve to povezano sajlicom(privremeno moze i konopcom)i sve to bezprekorno funkcionise kada odaberes korak i prema njemu napravis remenice.
Tesko mi je da detaljno opisem, ali uz malo truda svako ko je zainteresovan pazlivim planiranjem moze da odradi.
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

Za ideje sta drugi rade:

http://www.twistedtimber.net/ad/manual.html

Odavde se moze otici na dva linka i videti sta i kako ljudi rade. Mozda neko dobije i neku ideju...

Ovde se moze videti kako igleda sama masina. Neki interesantni detalji...

http://www.woodworkforums.com/f11/spira ... he-101926/

Vredi iskopati i knjigu Magic router i tu videti osnovnu koncepciju same masine.

Velikih, odnosno dugackih glodala ima, ali su skupa. U glavnom se koriste za 3D obradu nekog mekanog materijala. Ako naletim na neko takvo glodalo ostavicu link.

Za razmisljanje. Da li je mozda neko razmisljao da napravi samo jednu spiralu, ali dovoljno veliku, pa drugu i onda da ih spoji da izgledaju kao jedna dvostruka spirala. Znam da nisam bas jasan, ali ajde ovako da objasnim: imate sraf koji ima samo jedan pocetak (spiralu) i imate sraf koji ima dva pocetka (spirale). Da li bi tako nesto bilo izvodljivo i sa ovom masinom, a sve to iz razloga da ne treba koristiti veliko glodalo.

Uzivajte u glodanju drveta. :)
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Diger lepo je ovo sto ljudi nemam reci ali to samo sa ovim strugicem nemoze da se odradi,trba tu jos dosta stvari.Neke od ovih subova klasicno tokare pa ga stavljaju u pantograf irade gravuru.Sa frezerom mozes da radis zavojnicu i one barok stubove li da se komad neokrece.Ja uvek govorim o seriji a sto se tice dva tri komada ma moze polako pa sto ti kazes,uzivajte u glodanju drveta.
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

Rade,

znam da ti razmisljas sa stanovista proizvodnje i zelis da se komad koji se radi odradi sto brze i da nakon obrade nema sta da se rucno obradjuje. Sve je to moguce, ali mislim da covek mora da nadje nekur ravnotezu izmedju onoga sta moze i sta hoce. Zasto to kazem. Siguran sam da postoje masine koje mogu da rade to sto hocemo i kako hocemo, ali sam takodje siguran da ne zelimo da damo toliko para za njih. Zato se snalazimo na razne nacine. Pitanje je koliko velika serija bi tebe zadovoljila, ili drugacije pitanje, koliko bi vremena utrosenog po komadu bi tebe zadovoljilo? Pitanje nemoj da smatras licno. Samo glasno razmisljam.

Koliko velika serija tebe zanima?

Pogledaj sta je ovaj tip uradio:

http://www.twistedtimber.net/balusters/balusters.html

ili ovako nesto:

http://www.turningaround.org/

ili ovo sa istog sajta:

http://www.turningaround.org/MechMate/Mechmate.htm

cnc strug.

Milos
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Post by zvecanac »

To moze i sa mojom jednostavnom skalamerijom da se odradi.Pre neki mesec radio sam dva slicna stuba za takozvana rajska vrata, za neku svadbu.
Kod velikih probusenih pletenica javlja se problem savijanja kao kod federa, i dosta je tesko u navratima glodati po 3 mm(jer radi uvijanja noz cesto pobegne malo od prvobitnih putanja.
I ja sam razmisljao o sastavljanju vise spirala,i njihovim drugim mogucnostima primene u dekorativne svrhe.
Slazem se sa tobom digger da covek moze sve da izvede i sa primitivnijim alatom,i da nadje kvalitetno resenje kojim bi zadovojio i vremenski efekat pri izradi zeljne radne operacije pod uslovom da je uporan i istrajan u pronalazenju resenja.
Cesto i najkoplikovanije stvari mogu da se odrade sa (nemogu da ti opisem) toliko jednostavnim resenjima ,,prilagodjavajuci alate koje imamo .
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Ma slazem se ja sa vama obojicom ,radimo i mi uz pomoc stapa i kanapa dok se neusvoji proizvod ali sta dalje?U Srbiji ako radis uz pomoc stapa i kanapa nemozes ni da zivis normalno,nemozes da udjes u neke sisteme gde mozes da radis godinama a da prodajes po pijacama i kucama krvav je to posao(nemoj da mislis da i to nisam radio).Drzava da da kredit neda ,banke su zelenasi KLASICNI,komad dva mogu i na nekom motoru od ves masine da odradim ali to nije dovoljno za zivot.Izgleda da si ti davno otisao odavde pa neznas kako sve funkcionise.Ja volim proizvodnju i zato sam u njoj jer volim da resavam te probleme.Tvoje pitanje kolika serija ?Sa ozbiljnim kupcom i ozbiljnim rokovima 100000kom ovih elemenata godisnje ili stolica nebitnoje samo sigurno trziste.A Srbija kao trziste je kao vrbov klin.
Image
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

zvecanac wrote:To moze i sa mojom jednostavnom skalamerijom da se odradi.Pre neki mesec radio sam dva slicna stuba za takozvana rajska vrata, za neku svadbu.
Kod velikih probusenih pletenica javlja se problem savijanja kao kod federa, i dosta je tesko u navratima glodati po 3 mm(jer radi uvijanja noz cesto pobegne malo od prvobitnih putanja..
Pitanje: da li si siguran da se noz uvija, ili bezi sa putanje a da se sam komad ne uvija. Koliko mi je poznato, kada se neki dugacak i tanak komad obradjuje na strugu (metalni ili drveni komad) obradak bi trebao da ima oslonac na istom mestu gde je i noz. Drugim recima, noz skida materijal, a oslonac ne dozvolava obratku da 'pobegne' od noza. Ne znam koliko sam ti bio jasan.
zvecanac wrote:I ja sam razmisljao o sastavljanju vise spirala,i njihovim drugim mogucnostima primene u dekorativne svrhe.
Slazem se sa tobom digger da covek moze sve da izvede i sa primitivnijim alatom,i da nadje kvalitetno resenje kojim bi zadovojio i vremenski efekat pri izradi zeljne radne operacije pod uslovom da je uporan i istrajan u pronalazenju resenja.
Cesto i najkoplikovanije stvari mogu da se odrade sa (nemogu da ti opisem) toliko jednostavnim resenjima ,,prilagodjavajuci alate koje imamo .
Bas tako.
User avatar
Damir 66
Majstor
Posts: 331
Joined: 09 Sep 2009 23:16
Location: Zagreb

Post by Damir 66 »

digger wrote:Za ideje sta drugi rade:

http://www.twistedtimber.net/ad/manual.html

Odavde se moze otici na dva linka i videti sta i kako ljudi rade. Mozda neko dobije i neku ideju...

Ovde se moze videti kako igleda sama masina. Neki interesantni detalji...

http://www.woodworkforums.com/f11/spira ... he-101926/

Vredi iskopati i knjigu Magic router i tu videti osnovnu koncepciju same masine.

Velikih, odnosno dugackih glodala ima, ali su skupa. U glavnom se koriste za 3D obradu nekog mekanog materijala. Ako naletim na neko takvo glodalo ostavicu link.

Za razmisljanje. Da li je mozda neko razmisljao da napravi samo jednu spiralu, ali dovoljno veliku, pa drugu i onda da ih spoji da izgledaju kao jedna dvostruka spirala. Znam da nisam bas jasan, ali ajde ovako da objasnim: imate sraf koji ima samo jedan pocetak (spiralu) i imate sraf koji ima dva pocetka (spirale). Da li bi tako nesto bilo izvodljivo i sa ovom masinom, a sve to iz razloga da ne treba koristiti veliko glodalo.

Uzivajte u glodanju drveta. :)
Poštovanje forumaši!
Ovo sa dvije i više spirala se može napraviti tako da se na komadu označe mjesta početaka spirala.Znači, napraviš prvu spiralu, otpustiš konjić, zarotiraš ručno komad do oznake za početak druge spirale i radiš sve otpočetka.Tako možeš napraviti spirala koliko hoćeš.
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Post by zvecanac »

Digger je napisao
Pitanje: da li si siguran da se noz uvija, ili bezi sa putanje a da se sam komad ne uvija. Koliko mi je poznato, kada se neki dugacak i tanak komad obradjuje na strugu (metalni ili drveni komad) obradak bi trebao da ima oslonac na istom mestu gde je i noz. Drugim recima, noz skida materijal, a oslonac ne dozvolava obratku da 'pobegne' od noza. Ne znam koliko sam ti bio jasan.


Potpuno mi je jasno ,i radio sam sa valjda se zove ,,lineta,,naravno napravljenoj u domacoj reziji, radi lakse obrade tanjih komada drveta.Taj dodatak sam koristio kod izrade bubnjarskih palica i kopiranju polomljenih delova krevetca gde su precnici obradka manji od 2cm i slicno.Kod pletenice gde mi se javio problem, precnik drveta je bio 6cm i duzine 90cm i nije mogao da prodje kroz taj dodatak.
A kao sto i sam vidis vecinom se probusena pletenica radi u malim duzinama oko 30cm u kombinaciji sa drugim motivima ,a meni je bio merak:) da probam da napravim veliku duzinu.
Pozdrav
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=WKrwqP3uagM&NR=1[/youtube]
interesantno ostrenje,moglo bi se napraviti.(neznam da li sam dobro postavio link,ako ne nek admini srede).pozdrav!!!
Last edited by singer on 02 Feb 2010 13:17, edited 1 time in total.
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Razgledao sam to i interesovao se poodavno. Nevolja je sto ne rade verziju za 220V, a motor je takav da bi se sa trafoom vrtelo sporije (50/60Hz).
Inace "glavni igrac" na tom polju je Tormek http://www.tormek.com/en/ (naravno i odgovarajuce kosta)
Slicnu varijantu kao tormek imaju u Dinaku za oko 350 evrica (malkice preskupo). Plus jos naravno odgovarajuci sabloni za razlicite vrste seciva.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

deluje mi interesantna "igracka",mislim da bi moglo da se uradi u nasim uslovima(motor od 0.75kw 900 obrtaja,vertikalno postavljen,na osovinu direkt metalni disk ili poliamid,i onda gore kojekakve ogradice i za prihvat alata).:)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Damir 66
Majstor
Posts: 331
Joined: 09 Sep 2009 23:16
Location: Zagreb

Post by Damir 66 »

Mathias Wandell.
Krepo sam od smijeha

http://www.youtube.com/watch?v=ZpGMFNWZ ... r_embedded.
Post Reply