Zanimljivi linkovi ka youtube video fajlovima

Ovde možete postavljati linkove ka interesantnim mestima na net-u
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 178
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Post by sonus70 »

A zašto na drugom snimku oko 13-tog minuta kucka čekićem po ivicama gazišta. Da ih odmah posle toga upasuje u žljebove pa i da shvatim ovako ne vidim razlog.
User avatar
duxy
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 04 Sep 2015 10:52
Location: Pancevo

Post by duxy »

Mozda da bi sabio krajeve malo, da lakse udju u ionako knap zljeb.

Video sam da na kraju cak zalije vodom spojeve...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Bas zbog odgovora na prvo pitanje, kako da ne skripe stepenici. Kucas cekicem sa zaobljenom ivicom, nikako sa ostrom. I to rade stalno, cim imas spoj dva drvena elementa, jer se tako poniste tolerancije.

Mozes da cuknes kad hoces, istog dana kad uglavljijes. Pogledaj, sigurno ima negde u videu da kvasi spoj, posto ga je ugradio, time vrati vlakna u prvobitni polozaj, i skloni spojeve. Sad, glavna caka je da kad kuca, ne prekine i jedno vlakno.

Drvo je Hinoki, Japanski kedar.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koliko ja kapiram... kuckanje je da bi cep lakse usao u rupu.
Zapadni majstori to odrade tako sto dletom/rendetom/turpijom obore ivicu. Ali ta ivica je trajno nestala.

Ako je prednja ivica cepa "ostra", vlakna ce hteti da se zacepe prilikom ubacivanja u rupu koja je tesna, vise ce "gnjaviti" povrsinu rupe... na kraju dobijes veci zazor izmedju cepa i rupe.

Ovko, sabijes malo cekicem vlakna na toj ivici, a onda im vodom pomognes da se vrate u prvobitni polozaj.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Bole, nije zbog toga. Uradi i on mali chamfer na ivici, sto se ulaska tice.

Tehnika se zove kigoroshi. Radi se o tome da se drvo sabije na delovima koji ulaze u spoj, i tako sabijeno udje u spoj, a zatim se navlazi krpom, i time se vlakna vrate u originalni polozaj, zatvorivsi zazore.

Pogledaj na videu sta udara. Bocnu povrsinu koja ce naleci na spoljnu ivicu spoja. Ne chamfer.

Inace i Ryoguchi i Daruma genou tj cekici imaju jednu stranu zaobljenu, a jednu ravnu. Zaobljena je i za kucanje eksera, da sde ne bi video trag celica na povrsini, ali i za kigorosi 木殺 (inace znaci ubijanje drveta)


Inace prvi kanji simboj koji san naucio je drvo, stablo 木.

Besposlen pop i jarice krsti.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Evo i primera. Znam da san skoro negde natrcao. Jedino je malo nesretno izabran spoj za video.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=f7HaAZ1ugcA[/youtube]
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

I na kineskom je wu = drvo, gradja, verovatno i daska, verovatno sve sto ima veze sa drvetom u tom smislu. Isti simbol.
regularan tip skroz
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

NAravno, Japoanci su usvojilio kineske simbole za kanji, a u sistemu pisanja koriste i kanu. Zato su zapadnjaci koji to razumeju jako retki.

Negde sam nsao da se posle osnovne skole poznaje oko 1000 karatera, posle srednje nekih 4800, a oni obrazovaniji barataju sa preko 12000. I ajd sad ti procitaj sta pise na secivu rendeta i prepoznaj majstora.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Nije tacan podatak (za kinu). -Manji su brojevi. -oni bukvalno ceo onaj deo zivota kada je ljudski organizam podesen da uci i prima nova znanja - ono vreme kada se ide u skolu - potrose na ucenje svoga pisma. -znaci ono gde nasa deca nauce... kosmicke letove - tu je njihov vrsnjak kinez, na tipa 300 karaktera...
Ako se desi jednoga dana, sto se jos jako dugo nece desiti, da se dosete da uzmu pare (jer im pare nisu problem - prejaki su/prepuni su), i plate nekom zapadnjaku da im sistematizuje pismo, dovidjenja zapad, u roku od prilicno brzo.. - jer ja ono malo sto sam se zezao - logike tu definitivno ima. -znaci ono da nauce tako sto razumeju sustinu (posto oni sve uce napamet - slicno kao danasnji zapad. - fazon kao kad imas testove (i posle ces da vozis) iz voznje, i razlika izmedju onog ko je ucio iz knjige "saobracajna pravila" - i onog ko je nabubao testove. -ovaj prvi do kraja zivota vrlo dobro zna, u realnom vremenu da odradi multitasking voznja/situacija na (bilo kojoj) raskrsnici - vs ovaj koji je nabubao testove, a bez razumevanja - ako nije bio taj zadatak - eto ga sudar u najavi.
Japanci sa druge strane, u principu citaju dosta toga kad dodju kod kineza - a bas smo pitali japoneze tamo neke u kini kad smo bili - oni nesto k'o zapadnjaci vrlo brzo nauce to svoje pismo. tj pisma.
Ova moja je predavala nekom klincu - klinac je pisao pesmice na engleskom. -pa kao - sto ne pises na kineskom (mali ima tipa 10 godina) - i on ono sav smoren - jbg... ne znam da napisem na kineskom (toliko). -znam samo (par desetina)karaktera.
Mada, sa druge strane, kina je, od strane zapada bukvalno neogrebana - a znamo - gde zapad dodje, i prodje - tu ni pesak u sahari vise ne ostane za njima. - i mislim da im je i ta, kulturoloska hermeticnost izmedju ostalog posledica tog i takvog pisma. tako da moguce da dugorocno gledano (a oni gledaju par stotina i hiljada godina unapred) - iako ih sad u bilo cemu zapadnjaci premasuju -iako su najstarija zemlja na planeti recimo - da ce kraj utakmice biti takav da nama zapadnjacima, danas uopste ne izgleda kao moguc, a kada dodje do toga - ko od nas prezivi - mozda mu se rezultat (vrlo neocekivani) nece uopste svideti. -Preozbiljna je zemlja. -za nas - ne znam, al' znam da ce oni biti tu i za 500godina. i za hiljadu.
Last edited by drBouz on 29 Dec 2020 21:06, edited 1 time in total.
regularan tip skroz
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nisam mislio na Kinu. Oni mi uopste nisu u sferi interesovanja. Pricam o Japanu, i njihovom pismu.
User avatar
duxy
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 04 Sep 2015 10:52
Location: Pancevo

Post by duxy »

Kad ste se vec dotakli pisma... slobodno podelite izvorne japanske YouTube kanale jer ih je zaista tesko naci.

Secam se da sam nekada gledao neku turu kroz kovacku radionicu koja pravi testere i dleta. Iako se nista ne razume, moze se mnogo toga videti.

Kad kazem izvorne - mislim na prave tradicinalne japanske majtore.. a ne zapadnjacke "Japan Workshop" kanale
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Zapadnjacki kanali o Japanskim alatima uglavnom ne valjaju, cast nekolicini izuzetaka. Najveci broj zapadnjaka nece da uci, i uzasno su povrsni. Pogotovo oni koji postavljaju videe. Dovoljno pogledati zadnji dictumov o Japanskim rendima, cista reklama, vrlo povrsna.

Ima i Japanaca sa losim videima, al otom potom.

Trazi Tracestudy i Ohira Kogei kanale na YT. Prvi je vrhusko znanje, vec pominjan ovde, drugi je vise ilustracija kako to izgleda sa sajmovima.

Evo sa Ohira Kogei kanala kako radi Ura Dasi. Odlican primer Ito Ura, no jedini problem, da bi se pokupilo ono sto je birno, a umece je vrhunsko, mora mnogo da se zna sta je cilj, i zasto se sta radi.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=UjbRcnESURI[/youtube]


Recimo ovaj video je zanimljiv, ali je kanal zapadnog prodavca, pa je gomila ostalih informacija vrlo dozirana i usmerene, da ne kazem da ima i pogresnih. .

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=894YPtzJZfk[/youtube]

Ima mnogo tog materijala.

No, ima i puno djubreta, posto na Japanskom alatu moze mnogo da se zaradi, pa ajd da se ogrebemo.
User avatar
duxy
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 04 Sep 2015 10:52
Location: Pancevo

Post by duxy »

Hvala.

Ovi kanali su izvor da se vidi drugi nacin rada a i drugi alat... Cak i od nama poznatih proizvodjaca.

Evo naprimer ovaj alat od Makite:

https://www.amazon.co.jp/-/en/3005BA-Ma ... B002DGLTJK

Googlao sam na brzinu i ne vidim ga u prodaji u Evropi.

Koji je razlog da Makita ne prodaje takav alat na ovim prostorima? A cini mi se da ga neki evropski proizvodjaci prodaju (doduse mnogo mocnije i mnogo skuplje verzije).
Last edited by duxy on 30 Dec 2020 00:10, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Jako puno Japanskog elektricnog alata se ne prodaje izvan Japana, pre svega zato sto je prilagodjen njihovoj filozofiji rada sa drvetom, i prodaje na ostalim trzistima bi bile male. Nekada davno, 70-80 su to radili, i odlucili da nece vise. Pre svega to su vrlo skupi alai, sa vrlo ogranicenom primenom izvan one za koju su zamisljeni.

Imas na forumu teme o razlicitim masinama koje su dostupne samo u Japanu. Relativno skoro su postavljene, u podgrupi Elektricni alat.

Ista prica je i sa rucnim alatom, koji je meni daleko blizi.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

BR wrote:Bole, nije zbog toga. Uradi i on mali chamfer na ivici, sto se ulaska tice.

Tehnika se zove kigoroshi. Radi se o tome da se drvo sabije na delovima koji ulaze u spoj, i tako sabijeno udje u spoj, a zatim se navlazi krpom, i time se vlakna vrate u originalni polozaj, zatvorivsi zazore.

Pogledaj na videu sta udara. Bocnu povrsinu koja ce naleci na spoljnu ivicu spoja. Ne chamfer.

...
Da sad sam ustvari tek pogledao klip (mislio sam da je jedan koji sam vec ranije gledao).
Mada sam video na par drugih klipovada bije samo ivicu. Ili nisam dobro gledao :)
Post Reply