Zanimljivi linkovi ka youtube video fajlovima

Ovde možete postavljati linkove ka interesantnim mestima na net-u
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Voja je genije.
Ko nije procitao njegovu "Da li postoje stvari koje ne postoje" ima veliki minus kod mene :)
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

BR wrote:Ta prica moze samo sa vrlo mnogo paznje. Prvo, to u videu nije tocilo, nego trakasta, koja je obicno hladnija. A i promenio je nacin vodjenja, da prilican deo visi u vazduhu (ne samo zbog toga). I na kraju, mnoge stvari koje je piokazao, koje su ok za dleta za duborez, nisu za dleta za druge poslove.
Ne mora da znaci BR.

Koristim staru einhel obicnu tracnu koja je montirana na improvizovano postolje. Za promenu geometrije radi. Isto kao cika na videu imam podmetac ispod smirgle da moze jace da je zategne a ne bezi sa tockova. Ispred ide mali dimer za regulaciju brzine (ovde momenat i nije toliko vazan posto ne pritiskas skoro ni malo). Radim iz ruke i do sada nisam imao problema.

Bitno je bez pritiska koji inace deformise brusno platno oko alata pa dobijas zaobljenja.

I mora da se vodi racuna da se hladi. Ne kao na tocilu ali mora.

Pravi problem je buka :) koju pravi obicna tracna.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

@mbole

Ej u Srbiji je Homeopatija, od strane drzave, zvanicno priznata kao grana medicine!!!

Steta sto ne radi kod ostrenja.

Ideja je da uzmes kasicicu SiC i promesas sa malo vode da bi koristio na ploci za tusiranje.
Onda to prepolovis i u obe polovine dodas vode do prvobitne zapremine.
Pa te dve prepolovis, dodas vode i tako nastavis do kraja zivota.

Da ne kupujemo kamenje, DIA ploce, smirgle, laping filmove i sta ti ja znam sta vec...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Momire, to i pomenuh. Grejanje je veci problem kod tocila nego kod tracne. Zato i ne moze. Sve ostalo je manje bitno. Imam i ja Einhela, ali ne ubacujem komad zbog ne bezanja, posot sam sredio tockove, nego zato sto mi odgovara da ga odignem. Mada veci deo radim na slacu, tj bez potpore.

Kad ne stizem da napravim vecu tracnu.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

momirz wrote:@mbole

Ej u Srbiji je Homeopatija, od strane drzave, zvanicno priznata kao grana medicine!!!

Steta sto ne radi kod ostrenja.

Ideja je da uzmes kasicicu SiC i promesas sa malo vode da bi koristio na ploci za tusiranje.
Onda to prepolovis i u obe polovine dodas vode do prvobitne zapremine.
Pa te dve prepolovis, dodas vode i tako nastavis do kraja zivota.

Da ne kupujemo kamenje, DIA ploce, smirgle, laping filmove i sta ti ja znam sta vec...
Eee, kad bi moglo.. No i sada imam SiC u prahu, u kolicini dovoljnoj za necija tri zivota.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ma znam da je ovde odavno sve u PM...
Jos kad krenu mene ovakvog kakav sam da ubedjuju kako je to i slicno super, cool, ma radi garant... ponekad se tesko uzdrzim da nekom ne razbijem glavudzu, posto nije zasluzio da je nosi na ramenima.
Ono sto je strasno, da i akademski obrazovani ljudi, i to cak i tehnicki obrazovani padaju na takve fore.
Pa sad skoro par akademika i ex ministarka dr. mr.... (namerno malim slovima, velika ne zasluzuju) potpisase da treba ukinuti Darvina u skoli. Jbt... za sta su dobili titulu?

Nego... sta ce SiC na ploci za tusiranje?
Tusiranje (scraping) se radi saberom, i ploca (granitna ili vec tusirano liveno gvozdje) se maze samo "prusko plavim" ili nekim derivatom tipa Dykem Hi Spot... koliko da prenese boju na povrsinu koju obradjuejs i obelezi tacke koje su previsoke.
Mlatim se zadnjih dana bas sa tim, sto neko rece: jedini dosadniji zanat je gledanje boje dok se susi :)

Verovatno si mislio na lepovanje (laping)?
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

:buga:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

User avatar
miloscale
Majstor majstora
Posts: 779
Joined: 08 Sep 2011 00:29
Location: petrovac na mlavi
Contact:

Post by miloscale »

User avatar
top10
Šegrt
Posts: 37
Joined: 18 Oct 2010 17:52
Location: Hrvatska-ST

Post by top10 »

Možda će netko pronaći koji odgovarajući plan u sketchupu. Inače dosta zanimljiv Francuz:
https://www.lairdubois.fr/plans/

meni se osobno dopao jednostavan kuhinjski stol na razvlačenje https://www.lairdubois.fr/plans/672-une ... sible.html
Tko spava, nije budan!
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=RWW3VJzZPjM[/youtube]

Philly Planes vlasnik
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Genije :)
Ideja za stegu stolarske tezge
https://www.youtube.com/watch?v=cHNBk6viNuo
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Imas temu sa njegovim postom..
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Odavno se spremam da pocnem da se zerzam sa Urusijem. U sustini to je prirodna smola, koja ocvrscava na vlazi iz vaduha, a trajnost je neverovatna. Stotinama godina.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tgAbFssvc70[/youtube]
Post Reply