Obuka za stolare

Imate posao za stolara? Dajte vaše ideje, a stolari će vam reći da li se to može izvesti, i kako.
Post Reply
User avatar
Xpert Senka
Šegrt
Posts: 37
Joined: 03 Sep 2010 17:12
Location: Beograd

Obuka za stolare

Post by Xpert Senka »

Drage stolarke, stolari, i ostali kreativci vedre misli i slobodnog duha,
U pripremi je tromesečna obuka za klasičan profil stolara (mašinska i ručna obrada masiva). Obuka će biti besplatna, a grupa onoliko velika koliko kvalitet obuke dozvoli (otprilike 7 osoba). Za učešće u obuci će biti raspisati javni poziv, koji će istovremeno i ovde na Radionici biti objavljen. Grupu će činiti, po mogućnosti nezaposleni, motivisani pojedinci koji žele da se "uhlebe" u ovom lepom zanatu. 300 časova obuke, koja će početi krajem septembra, treba da osposobi polaznika da samostalno radi sa osnovnim alatima i na osnovnim mašinama za obradu drveta, kao i da mu da osnovna prateća znanja (prepoznavanje, struktura i karakteristike drveta, upotreba pomoćnih materijala, priprema i održavanje alata i mašina, ekonomija poslovanja, zaštita na radu...).
Do objavljivanja poziva za obuku organizatora nećemo imenovati, da bi izbegli nepotrebne pritiske. U pitanju je domaća organizacija koja već deset godina donira različite programe namenjene unapređenju teorije i prakse obrazovanja odraslih.
Izrada programa obuke je u toku.
Obzirom da je otpala prvobitna zamisao da se obuka održi u nekoj od "obrazovnih institucija" u Beogradu, jer su praktično zatvorene za odrasle, tražimo da iznajmimo stolarsku radionicu, dovoljno veliku za ovoliku grupu. Idealno bi bilo da radionica raspolaže sa svim pojedinačnim osnovnim mašinama za obradu drveta (abrihter, diht, cirkular, freza, bušilica, šlajferica, bansek, strug) i kompletnim ručnim alatom u dovoljnoj količini, mada smo svesni da nije verovatno da možemo pronaći idealno opremljenu radionicu. Radionica bi bila zauzeta u periodu od 9 do 14-15h. Pored zakupa prostora, bili bi izmireni i troškovi oštrenja alata, zamene eventualno oštećenih alata i opreme, kao i trošak struje. Materijal za obuku bi bio nabavljen zasebno.
Ideja je da grupu po predviđenom programu vodi osoba sa velikim radnim iskustvom i iskustvom u obuci drugih. Nadgledaće ga u radu nastavnik praktične nastave obrade drveta - diplomirani inženjer šumarstva. Svesni smo mogućnosti da i sam vlasnik tražene radionice ima znanje i iskustvo da bi mogao biti u ulozi demonstratora-majstora. Ne isključujemo je, a nadoknada za angažovanje se u tom slučaju podrazumeva.
Dakle, ukoliko neko raspolaže radionicom koja odgovara gornjem opisu neka se javi porukom (poželjno) na mejl ili na forumu. Ostale, koji imaju informacije od interesa za ovu obuku, ohrabrujemo takođe da nam se jave - to samo može biti na korist obuke.
Unapred hvala!
User avatar
becka75
Samostalni majstor
Posts: 198
Joined: 01 Oct 2007 23:03
Location: Beograd
Contact:

Post by becka75 »

Poslednjih nekoliko meseci se izdavala kompletna stolarska radionica sa novim masinama u Kotezu,cini mi se da je bila 180 m2.Ne znam sta imaju od opreme ali mozete se raspitati,oglas je isao u Halo oglasima,izdavanje hala i garaza.Evo nasao sam broj,imaju i komoru za lakiranje.063-7744625
Last edited by becka75 on 03 Sep 2010 22:08, edited 1 time in total.
User avatar
MapleMan
Majstor majstora
Posts: 825
Joined: 11 Mar 2010 12:23
Location: Kamenica Sr

Post by MapleMan »

Kolko para taj sertifikat ?
Dva put zine , a tri put slaže
User avatar
Xpert Senka
Šegrt
Posts: 37
Joined: 03 Sep 2010 17:12
Location: Beograd

Post by Xpert Senka »

Hvala becka75, video sam pomenuti oglas, izgleda idealan za ovo. Nažalost taj telefon nikada nije dostupan.
Obzirom da je veoma mala šansa da moženo naći radionicu zahtevane opremljenosti, a ne želimo da ugrozimo kvalitet obuke, verovatno ćemo biti prinuđeni da prihvatimo prostor koji ima najveći deo zahtevanih mašina, s'time da se deo obuke realizuje u nekoj drugoj radionici.
Å to se tiče MapleMan-ovog pitanja obuka je potpuno besplatna.
Ulažemo veliki napor da uradimo kvalitetnu, pritom prilično "netržišnu" obuku. Ne pripremamo jeftinu radnu snagu koja će raditi u novootvorenim fabrikama građevinske stolarije, fabrikama nameštaja od pločastih materijala, ili asistirati u radu NC mašina - na poslovima koji će koliko sutra nestati u prvom sledećem koraku automatizacije. Neprotiv, dajemo osnovni fond znanja i veština ljudima koji će se opredeliti da svoje mesto na tržištu riskantno potraže u veoma malom i vrlo specifičnom segmentu, prevashodno organizovani u ortačkim malim preduzima.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Jel to nesto tipa doobuka kadrova sa spiska nezaposlenih iz Zavoda za zaposljavanje!?
User avatar
emcanke
Majstor
Posts: 349
Joined: 04 Sep 2008 13:07
Contact:

Post by emcanke »

Xpert Senka wrote:Do objavljivanja poziva za obuku organizatora nećemo imenovati, da bi izbegli nepotrebne pritiske. U pitanju je domaća organizacija koja već deset godina donira različite programe namenjene unapređenju teorije i prakse obrazovanja odraslih.
Zbog cega se drzi pod velom tajne? Ko bi to mogao da pravi pritisak? Zasto bi neko pravio pritisak ako je to na dobrobit drustva? Kakva je to organizacija koja unapred zna da ce na nju neko vrsiti pritisak?
User avatar
Xpert Senka
Šegrt
Posts: 37
Joined: 03 Sep 2010 17:12
Location: Beograd

Post by Xpert Senka »

Da Sasa, nešto u tom stilu. S'tim da nemamo nikakvu obavezu prema Nacionalnoj službi za zapošljavanje i smislu odabira ljudi sa njihove evidencije. Ovo tim pre što NSZ više ne vodi evidenciju o "neaktivnim" nezaposlenih, što je sasvim razumljiv stav, ali ne baš 100% komplementaran sa ovom pričom.
Nema nikakvog "vela tajne" nad obukom - poslednji put kada je unapred javno razglašena jedna besplatna obuka Savezu nezaposlenih Beograda, sa kojim smo tu obuku radili, je za 15 slobodnih mesta "jahalo na vratu" 250 kandidata nedelju dana. Radi se o pritisku zainteresovanih. Na žalost, nema previše prostora za srpsku paranoju o teoriju zavere. Hajde malo kreativnosti i dobre volje da se nađe rešenje za jednu lepu ideju!
User avatar
DrNikola
Majstor stolar
Posts: 455
Joined: 12 Mar 2008 22:41
Location: Beograd
Contact:

Post by DrNikola »

becka75 wrote:Poslednjih nekoliko meseci se izdavala kompletna stolarska radionica sa novim masinama u Kotezu,cini mi se da je bila 180 m2.Ne znam sta imaju od opreme ali mozete se raspitati,oglas je isao u Halo oglasima,izdavanje hala i garaza.Evo nasao sam broj,imaju i komoru za lakiranje.063-7744625
Odavno zauzeta a mentoli iz halo oglasa verovatno sami šaltaju telefon.
User avatar
emcanke
Majstor
Posts: 349
Joined: 04 Sep 2008 13:07
Contact:

Post by emcanke »

Da li organizacija trazi lokaciju samo na teritoriji Beograda, ili je nebitno u kom delu Srbije? Da li se mozda zna koji ce kriterijum biti za odabir buducig polaznika?
User avatar
MapleMan
Majstor majstora
Posts: 825
Joined: 11 Mar 2010 12:23
Location: Kamenica Sr

Post by MapleMan »

Ma nečitam ni slova dalje CIA ljudi n******i :( smo Jjujujujujujujuu :rolleyes::rolleyes: Me, no want no dirty money
Evo sad je kraće
Last edited by MapleMan on 06 Sep 2010 09:53, edited 1 time in total.
Dva put zine , a tri put slaže
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Maple,to si mogao i krace da kazes.:cool:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Xpert Senka wrote:Da Sasa, nešto u tom stilu. S'tim da nemamo nikakvu obavezu prema Nacionalnoj službi za zapošljavanje i smislu odabira ljudi sa njihove evidencije. Ovo tim pre što NSZ više ne vodi evidenciju o "neaktivnim" nezaposlenih, što je sasvim razumljiv stav, ali ne baš 100% komplementaran sa ovom pričom.
Nema nikakvog "vela tajne" nad obukom - poslednji put kada je unapred javno razglašena jedna besplatna obuka Savezu nezaposlenih Beograda, sa kojim smo tu obuku radili, je za 15 slobodnih mesta "jahalo na vratu" 250 kandidata nedelju dana. Radi se o pritisku zainteresovanih. Na žalost, nema previše prostora za srpsku paranoju o teoriju zavere. Hajde malo kreativnosti i dobre volje da se nađe rešenje za jednu lepu ideju!
Ha, ha, ha "mojne meni to" , ovdje kod nas su za takvu obuku dobijali po 3000evra po kandidatu od zavoda za zaposljavanje a obuka traje 3 mjeseca. Meni prosipali neku pricu da nemam uslova za to, a oni na kraju kod nekog anonimusa sa tri puta gorim uslovima odradili neku "kao tobos" obuku i naravno neko od njihovih skinuo kajmak!!!

Pamet u glavu moji stolari ne zanosite se lakom lovom i ne dajte radionice za male pare jer cete izgubiti musterije za taj period!!!
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

kao što saša kaže ima tu nešto a najmanje će imati ko izda radionicu dobra volja i dobrvoljci su nestali sa ovih prostora još 41-ve i nema ih otad

ps,riba uvek od glave smrdi nikad od repa
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Bogami i pre su nestali dobrovoljci 1914g. ali to nije sad bitno. Mislim da ce biti teze naci takvu radionicu jer kad je kompletna ili radi ili se proda pa opet radi. Ali moguce je i naci samo teze,
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

treba da osposobi polaznika da samostalno radi sa osnovnim alatima i na osnovnim mašinama za obradu drveta, kao i da mu da osnovna prateća znanja (prepoznavanje, struktura i karakteristike drveta, upotreba pomoćnih materijala, priprema i održavanje alata i mašina, ekonomija poslovanja, zaštita na radu...).
:)
Hajde da citamo kako pise,covek trazi radionicu,
Po meni,sama radionica treba da ima osnovne stolarske masine,a sto se rucne obrade tice tesko da ce naci alat u danasnjim radionicama,bice kupovanja

Znaci radionica treba da bude prostorna za desetoro ljudi i da ima makar jednu kombinirku

Stvar zakupa je prosta ponuda i potraznja
Post Reply