Obuka za stolare

Imate posao za stolara? Dajte vaše ideje, a stolari će vam reći da li se to može izvesti, i kako.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jedna slika mi se jako svidja, ali mi se par njih ne svidja (ustvari svidjaju mi se al nisu dobre :))

Najpre pohvala, za tablu crtanje i planove. To se ovde i ne vidja bas tako cesto. Mnogo volimo da "radimo iz glave", sto je losa navika.

A sad malo i da kudim. Gospodji(ci)na kosa zaista izgleda lepo, medjutim ovako pustena je ekstremno opasna u prostoru gde se nalazi gomila stvari koje se vrte i ostre su. U najmanju ruku bi morala da bude vezana u neku pundju, a idealno bi morala da bude spakovana ispod kape ili marame.
Bojim se da je to ozbiljan propus sto se tice sigurnosti. Naravno isto vazi i za muskarce koji imaju dugu kosu, samo njih nisam primetio na slikama.
User avatar
Xpert Senka
Šegrt
Posts: 37
Joined: 03 Sep 2010 17:12
Location: Beograd

Post by Xpert Senka »

Upozorena Mbole ali očigledno ne dovoljno puta. Upravo je u četvrtak dobila ozbiljnu grdnju zbog opuštanja. Sačuvali smo sve prste u onom uvodnom delu, opasnom zbog nepoznavanja elementarnog. Treba ih sačuvati i sada, kada nakon pet nedelja počinje da se javlja onaj efekat opuštanja. Jedan polaznik je u četvrtak na kružnoj testeri propustio da izgura preko radnog stola onaj deo obratka koji ostaje sa "neradne" strane testere, koncentrišući se samo na deo koji odseca (između testere i vođice). Onaj "mališan" je bio skromnih 40x40x250. Kada ga je zub testere usled vibracija uvatio i vratio mu ga u stomak nije bilo ni malo prijatno. Bila je to retko dobra i skoro besplatna škola. Na žalost nemaju svi sreće da dobiju te besplatne savete na ovim opasnim mašinama.
Savetujte, komentarišite, zato se slike i prikazuju. Onaj komentar o bahatom ponašanju sa rendetom je ponovljen 20 puta u radionici.
User avatar
Xpert Senka
Šegrt
Posts: 37
Joined: 03 Sep 2010 17:12
Location: Beograd

Post by Xpert Senka »

Fotografije pete nedelje obuke
Beše to ovako: Stolica, prilično nezgodna, od lipe. Tačnije dve - dva modela, svako pravi za sebe jednu po izboru nastavnika. Na izgled složenija i jednostavnija, ustvari podjednako kompleksne.
Počelo se od prezentacije načina dimanzionisanja stolice prema veličini osobe, zatim su polaznici uradili liste materijala i izračunali (sve je radio svako za sebe) neophodnu količinu materijala. Zatim smo zajedno pravili plan i dogovor kako ćemo raskrojiti postojeće lipove talpe i to zajedno radili. Naravno počevši od dugačkih zadnjih nogu stolica, nezgodno prelomljenih koje "složenijeg" modela stolice u dve tačke, a kod "prostijeg" čak u tri. Ono što je bilo sjajno je kako se najednom izgubila potreba za naglašavanjem nužnosti veštine upotrebe ručnih alata - lipove noge višestruko prelomljene je bilo veoma teško obrađivati na tračnoj brusilici, a ne oštetiti zadatu formu, tako se nametnulo rende i cikling. "Gle čuda" - površina koja je posle ciklinga ostaja je značajno nedmašivala onu koja je ostajala nakon brusne trake. Bio je to, na moje neskriveno oduševljenje, veliki "comeback" ručnih alata. Do kraja nedelje smo nastavili obradu iskrajanje drugih delova, a pre sveda konkavne veznike naslona stolice.
Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bilo bi zaista steta da joj onu "frckavu" kosu, jos dodatno "ufrcka" neka busilica ili jos gadnija alatka.
Zato opominjite i dalje.
Nasao sam na netu jednu fotku zene kojoj je kosu uhvatilo motorce od kartinga (koje je inace slabije od vecine masina u radionici, a i nema ostrice na sebi).
Ne bi da je stavljam ovde posto je vrlo... al da kazem ovako, bukvalno joj je istrglo kompletan skalp, negde od linije ociju, pa onda linijom koja vodi do iznad uveta i skroz do vrata. Cak i nakon N plasticnih operacija, to jos uvek izgleda... brrrr
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Stavi sliku, samo tako može da se utiče, na žalost. Treba ljudi sa strahom da prilaze mašinama, a ne ko heroji kojim ništa ne može da se desi jer se to događa samo "onima koji ne paze".
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Baš tako treba staviti što više takvih slika a i link prema temi sa naše radionice di je čovjek pokazao sliku svoje ruke nakon susreta sa frezerom čini mi se pa neka gledaju i neka vide da se to može dogoditi ama baš svakome pa čak i onome ko ima godine i godine iskustva.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
Naratas
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 19 Nov 2010 18:31
Location: Vrbas

Post by Naratas »

Kad je covek preterano samouveren pravi gresku! Masine se ne treba plasiti, al treba imati postovanja prema njoj. Moj bivsi gazda je dok sam bio u radnom odnosu non stop trubio o zastiti na radu i koliko bi ga kostalo da se neko povredi. Na kraju je sebi skratio palac na kruznoj testeri jer se pravio pametan i uzeo previse sitan komad bukve. I ja sam stolarski zanat ucio na slican nacin, samo sto nisam smeo da pravim greske jer su me skupo kostale. Materijal mi je bio naplacivan po duplo vecoj ceni, pa sam brzo naucio da krpim i popravljam osteceni masiv! Drvo je mama :)
Pet godina sam radio i na kraju dao otkaz jer nisam primao platu vise od sest meseci. Bio sam glavni lakirer u radionici a nisam imao zastitnu masku. Toliko o necijoj brizi za zastitu na radu.

Ako se sami ne pazimo niko nas nece sacuvati!
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

E dragi moj kolega Naratas,neveli narod badava "ako se sam nepaziš neće te niti dragi bog".Slažem se s tobom u vezi učenja zanata kad se radi o tvojim prama onda se brzo naučiš štedjeti i paziti jer opet kako kaže narod "najlakše je sa tuđim k****m po trnju klatiti".
Ovo šta te nije plaćao sa tim sam ogorčen i to nemogu nikome oprostiti da čovjeku neda plaću a pogotovo kad mu pošteno odradiš dogovoreni posao,to mi je najgore šta može biti.I sam sam iskusio takve probleme i to neželim nikome.
A šta se tiče sigurnosti nje nikada dosta i opreza na radu pogotovo sa mašinama kakve su stolarske rezni alati oštri i to jako jako i druga stvar brzi alati i neosjetiš da ti se dočepao prstiju.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
Fagus Silvatica
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 04 Jun 2009 14:56
Location: Zemun

Post by Fagus Silvatica »

Veliki pozdrav za profesora Ljubu Ilića,ako se ne varam da je i on na slikama.
Stvarno super napredujete,svaka čast.
User avatar
Xpert Senka
Šegrt
Posts: 37
Joined: 03 Sep 2010 17:12
Location: Beograd

Post by Xpert Senka »

Fotografije šeste i sedme nedelje
Prolongirala se izrada stolica pa se javljam sa malim zakašnjenjem. Tačnije nije se prolongirala izrada stolica, nego u komodu ulazimo teškom mukom. O tom u sledećem javljanju.
Å to se stolice tiče mnogo se naučilo, a još veće su ohrabrenje, jer su u odnosu na stočić bile drastično složenije, pa je i zadovoljstvo polaznika bilo vidljivo veće. Pripremiću za sledeći put sliku više njih, jer poslednja dva dana fotoaparat nije bio u radionici. Tapacirung će se raditi kada budu prošle završnu obradu, sa svim drugim izradcima na kraju kursa.
Djagi je doneo u radionicu svoju tezgu tako da smo značajno komotniji u radu - da je sreće da je mogao ranije.
A i sa Marinom smo napravili dogovor za kosu - sme da je pusti danima kada ne prilazi mašinama. ;)

P.S. Faguse, jeste naravno Ljuba, pozdravio bih ga ja ali ne znam od koga?!

Image Image Image Image
Image Image Image Image Image Image
Image Image Image Image
Image Image Image Image Image Image
Image Image
Last edited by Xpert Senka on 04 Dec 2010 01:56, edited 1 time in total.
User avatar
ArtCool
Majstor
Posts: 373
Joined: 02 Feb 2009 05:10
Location: Beograd

Post by ArtCool »

mali off:

Gledam slike (a pomalo se bavim fotografijom ) i primecujem kvalitetene kadrove i plitak DOF (zna ce kolega fotograf o cemu pricam) i mislim se u sebi sa 40D i blendom f2.8 moze fin posao da se napravi ;)
Jos malo pa za stock.

Inace ja sam Nikondzija :D
User avatar
Xpert Senka
Šegrt
Posts: 37
Joined: 03 Sep 2010 17:12
Location: Beograd

Post by Xpert Senka »

Hvala lepo! Prostor je relativno slabo osvetljen, a ja volim prirodne boje. Ali je ipak najveća muka što stalno slikaš u svetlo (bilo prozori, bilo vrata) u koju god stranu da se okreneš.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Taj "plitak DOF" se decenijama zvao "mala dubinska ostrina" i nikako ne vidim sto bi morali da mu menjamo ime :)
Al ajde da ne oftopicarimo.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Xpert Senka wrote:A i sa Marinom smo napravili dogovor za kosu - sme da je pusti danima kada ne prilazi mašinama. ;)
Ma ja sam sve ovo pisao samo da bi na mojoj fotki izgledala lepse nego na tvojoj :)
Image Image
User avatar
ArtCool
Majstor
Posts: 373
Joined: 02 Feb 2009 05:10
Location: Beograd

Post by ArtCool »

mbole wrote:Taj "plitak DOF" se decenijama zvao "mala dubinska ostrina" i nikako ne vidim sto bi morali da mu menjamo ime :)
Al ajde da ne oftopicarimo.
Plitak DOF ili dubinska ostrina je jedno te isto i oba pojma su jednako relevantna (kod nas), nisam to nesto napisao kao promenu, nego skracenicu koja je ekvivalentna (a cak mislim da sam u brzini i prevideo domaci naziv :D )
Post Reply