Obuka za stolare

Imate posao za stolara? Dajte vaše ideje, a stolari će vam reći da li se to može izvesti, i kako.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

I kaki ide, daj neku sliku da vidimo kako to izgleda?
Jel hvataju zabiljeske il ste im spremili neku skripru sa svim potrebnim teorijskim dijelom!?
User avatar
spock
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 215
Joined: 10 Jun 2010 09:24
Location: Bačka Topola

Post by spock »

@Xpet Senka - kontaktiraj PRIZMA (VS - Uprava za kadrove), oni će vam poslati stvarno zainteresirane kandidate, (podoficiri, oficiri i CL kojima prestaje služba po potrebi i idu u program zbrinjavanja viška kadra). Ja sam tako završio prekvalifikaciju za CNC. Tada nije u programu bio stolarski kurs.
Last edited by spock on 13 Oct 2010 16:05, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

cekamo slike.:D:D:D
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Xpert Senka
Šegrt
Posts: 37
Joined: 03 Sep 2010 17:12
Location: Beograd

Post by Xpert Senka »

Upao novi polaznik - još jedan diplomac fakulteta primenjenih umetnosti. Radujem se motivisanim ljudima! :lol:
Dva dana kondenzovanog teorijskog dela u kancelariji - teorija materijala i pomoćni materijali. Danas smo imali u istom prostoru tehničko crtanje i skiciranje. Od sutra u radionici. Prvo još dva dana teorije: Mašinski elementi i konstruktivni delovi mašina, tehnološki proces, operacije krojenja - mašine i alati za rezanje, izrada baznih površina - mašine i alati za rendisanje, izrada profila - mašine i alati za krojenje. Nakon toga ide praksa. Gre'ota mi je da pre nje slikam. Polaznici su dobili prezentacije predavača kao "handout" za prva dva dana. Priču su (nadam se) beležili, a za nesavesne je sve zabeleženo na kameri da mogu da se podsete, mada zvučni zapis nije sjajan. Kao potporu su dobili i "Finalnu obradu drveta" Božidara Janjića i "Drvne konstrukcije" Petra Lauševa. Današnji dan je prošao u ctranju i skiciranju. Posle tri dana već polako počinju da funkcionišu kao grupa - pomažu se međusobno, razmenjuju ideje... Baš sam zadovoljan! :) Ova današnja dopuna mi dođe kao šlag na tortu.
Nego ne znam što nas Metabo trpi sa se dupetamo ovde kada nam je mesto na "Berzi poslova". Ali ja ovu priču ne mogu tamo da vratim.
User avatar
Xpert Senka
Šegrt
Posts: 37
Joined: 03 Sep 2010 17:12
Location: Beograd

Post by Xpert Senka »

Gde si bio SPOCK do sada sa tom informacijom!!! Napravicemo mi ovo pristojno, pa ćemo ponoviti sledeće godine. Kada nam ponestane kuraži pogledamo nešto ovog tipa: http://www.woodschool.org/index.html pa kažemo sebi "Ima ovaj zanat budućnost". Otidite na "Courses & Programs", pa na "TWELVE-WEEK INTENSIVE", pa na dnu te strane pogledajte link "See a selection of student work from the Twelve-week Intensive program". Pokazivali smo delove toga danas "studentima" u pauzi za kafu, kao i delove video zapisa onih "stručnih večeri" sa Sam Maloof-om, gde opisuje svoje postupke u izboru obradaka i metodama. Kako to motiviše ljude!!! Nije trebalo reći ni reči. Svi su bili kao naelektrisani.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Xpert Senka wrote:Nego ne znam što nas Metabo trpi sa se dupetamo
Metabo je malo u gužvi pa ne stiže, ali to ne znači da ne gleda šta se događa. Molim sve članove da se trude da ra postove šalju u odgovarajuće teme. Ovako će vrlo brzo nastati papazjanija, a to nikome nije u interesu. Ako neko vidi da je tema na pogrešnom mestu, to se vrlo brzo ispravlja davanjem odgovora na pravo mesto. Greška se seče u korenu, a eventualno čišćenje "repova" je tada mnogo lakše uraditi.
Hvala.
User avatar
Xpert Senka
Šegrt
Posts: 37
Joined: 03 Sep 2010 17:12
Location: Beograd

Post by Xpert Senka »

Fotografije sa prve nedelje obuke
Evo konačno i fotografija sa prve nedelje praktičnog dela stolarske obuke u Beogradu.
Tuce slika je stavljeno ovde:
Stolarska obuka - Album prve nedelje
Radilo se ručnim i ručnim električnim alatima. Svako je pravio po jednu kutiju, u čijoj izradi je ovladavao testerom, dletom i rendeom, a zatim i ubodnom testerom, glodalicom, ručnim električnim rendeom, ručnom tračnom brusilicom... Naravno da je pre svega svaki polaznik osmislio svoju kutiju, skicirao je i dimenzinisao, i konačno isplanirao dimenziju grubog pripremka sa nadmerom. Malo nam je u ovoj fazi obuke, na ručnim alatima, nedostajalo radnih površina (tezgi) ali smo se snašli tako što smo radili na radnim površinama mašina.
Domaćin kuće (Vlasnik Log Invest-a) se maksimalno potrudio da nam bude prijatno i da se osećamo dobro, što je dodatno doprinelo dobrom raspoloženju, koje je vladalo sve vreme. Treba li reći da je u pitanju član foruma, baš kao što su i dva polaznika članovi foruma.
Poslednjem dana smo naravno sumirali utiske, podelili iskustva, malo se kritikovali, malo ohrabrivali, već kako to biva na jednoj ovakvoj obuci.
Naredne nedelje, nakon uvodnog testa stečenih veština u baratanju ručnim alatom prelazimo na mašine. Obzirom da smo dva dana teorijskog dela posvetili upoznavanju mašina (konstruktivni elementi, namena, način upotrebe, mesto u tehnološkom lancu radionice, vrste alata, podešavanje i zamena alata, opasnosti i mere zaštite...) krećemo odmah sa radom. Planirali smo da će najveći deo nedelje, ako ne i cela, proći u sticanju veštine manipulacije obratkom na mašinama - pravilan prilaz mašini, položaj tela, rad ruku, ulaganje i prihvatanje obratka, podešavanje i zamena alata i ostalo. Vežbaćemo koliko bude potrebno da se stekne odgovarajući nivo veštine. Naravno radiće se "praznim" komadima drveta, da bi se od naredne sledeće nedelje krenulo sa radom na delovima prvog kompleksnijeg izratka - stočića za kafu. Ali o tom potom, naravno sa novim slikama.
Last edited by Xpert Senka on 22 Oct 2010 19:12, edited 1 time in total.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Svaka cast! Samo napred!
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

lepo lepo cekamo jos slika.;)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

A koji su to članovi sa foruma, ako nije tajna?
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Videcemo nadam se i slike.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Aiiiii, treca slika u prvom redu.
Da ga ozbiljno ukorite, i date mu da ponovo naostri rende, koje je ostricom spustio na metalnu povrsinu :)

Vidim da ima i stolarki, sto je jako lepo.
User avatar
Xpert Senka
Šegrt
Posts: 37
Joined: 03 Sep 2010 17:12
Location: Beograd

Post by Xpert Senka »

Izvinjavam se što nema umanjenih fotografija, već samo link ka eksternoj stranici, još uvek se nisam izveštio u tome. Pronašao sam uputstva na forumu pa ću ih prostudirati do sledeće prilike.
Å to se tiče nepažnji sa ručnim alatima - jedna od stvari za koje je sledilo ukor je upravo bahato ponašanje sa tim tanano naoštrenim sečivima dlata i rendea. Automatska kazna odmah sledi - oni koju u ponedeljak, na testu stečene veštine, dobiju jedno od tih oštećenih rendea neće moći da dobiju zadovoljavajuće ravnu površinu na obratku. Gledaću da iskoristimo neki od retkih "praznih hodova" u programu, da prođemo ukratko sa jednim po jednim polaznikom, ručno oštrenje dleta i rendea.
Å to se tiče identifikacije forumaša, nije problem reći ko je u pitanju: vlasnik radionice je "deyan76", a polaznici su "djagi" i "shumadinac".
User avatar
MapleMan
Majstor majstora
Posts: 825
Joined: 11 Mar 2010 12:23
Location: Kamenica Sr

Post by MapleMan »

mbole wrote:Aiiiii, treca slika u prvom redu.
Da ga ozbiljno ukorite, i date mu da ponovo naostri rende, koje je ostricom spustio na metalnu povrsinu :)

Vidim da ima i stolarki, sto je jako lepo.
Nemoj bole tako pa čovek predaje ljudima to im je verovatno predavač !! :lol::D
Ustvari sve je to fino samo da nebude nekog zavrtanja pa i preko ovog sjata i foruma nedaj ti bože
Nađe se neko prevaren pa posle bude i po internetu je bilo gde su ljudi radili i šta su radili ?
Za expert shadow Čuvaj te ruke i prste ! ljudima jednom se gube ! Vrlo ambiciozno samo sa njima i možda neko i postane pravi stolar !! ;) sa Srećom
Dva put zine , a tri put slaže
User avatar
Xpert Senka
Šegrt
Posts: 37
Joined: 03 Sep 2010 17:12
Location: Beograd

Post by Xpert Senka »

Fotografije sa druge nedelje
Dragi stolari (posebno stolarke) evo treća nedelja praktičnog dela obuke je pri kraju, a ja tek sada postavljam fotografije sa prethodne - znači kajanje.
Po najavi - zanimali smo se najvećma osnovnim radom na mašinama, stim da smo na "praznim" obradcima baratali samo prilikom uvežbavanja rada sa oscilatornom bušilicom na kombinovanoj mašini, dok smo sve ostalo prošli izrađujući ploče za freske. Tako su na dve poveće daske lipe prolaznici prošli dva puta kroz kompletan proces analize i raskrajanja građe, rendisanja, lepljenja u ploče, ponovnog rendisanja, debljanja, iskrajanja na konačne dimenzije i završnog brušenja. Program smo, sada već tradicionalno, pregazili, pa smo u četvrtak na dva stovarišta - jednog otvorenog i jednog zatvorenog tipa (Paning i Lika sistem), malo detaljnije pozabavili postupkom nabavke građe, prepoznavanja drveta, procene upotebljivosti pojedinačnih komada materijala, procenom vrednosti, bonifikacijom prilikom obračuna i drugim. Kupili, onako usput, malo jova, malo hrasta, malo više lipe i čamovine. Zagledali ptičiji i rebrasti javor za violine i dobili na tu temu 20 minuta predavanja, ali je ipak zvezda dana bio Zdravko (Paning), kome nije bilo teško da nas, na nekih 6-7 stepeni, dva sata šeta po stovarištu neštedimice deleći dragoceno znanje. Obzirom da smo se zagrejali rakijom, koja nam je ostavila skoro isto toliko sjajan utisak, jasno je bilo da nema više povratka mašinama. Vreme smo ipak morali iskoristiti u najboljem interesu obuke, pa je prelomljeno da bi odlazak do Moto kluba Sandžame bila dobra lekcija o slobodi duha, kao važnoj komponenti stolarske filozofije. Tamo nas je već Proka uzeo pod svoje...
Image Image Image Image
Image Image Image Image
Image Image Image Image
Image Image Image
Last edited by Xpert Senka on 09 Nov 2010 03:09, edited 1 time in total.
Post Reply