Obuka za stolare

Imate posao za stolara? Dajte vaše ideje, a stolari će vam reći da li se to može izvesti, i kako.
User avatar
deyan76
Šegrt
Posts: 44
Joined: 24 Aug 2010 19:43
Location: Beograd

Post by deyan76 »

na kom vremenskom periodu treba radionica?
User avatar
Xpert Senka
Šegrt
Posts: 37
Joined: 03 Sep 2010 17:12
Location: Beograd

Post by Xpert Senka »

Pokušaću da jednom porukom taksativno odgovorim na sve komentare vredne pažnje:
* Polaznici - Obuka je namenjena nezaposlenim, odraslim osobama, starijim od 21 godine.
* Mesto realizacije obuke - Planom je predviđeno da se ova obuka radi u Beogradu, stoga se traže i polaznici sa teritorije Beogradskih opština, logično i da radionica mora biti ovde. Ako se ne realizuju radni uslovi koji mogu da obezbede kvalitetan rad, obuka će biti preseljena u neki od centara koji ima iskustva sa obukama odraslih za ove profile (Zrenjanin, Kragujevac, Niš), ali će u tom slučaju morati da se radi, manje-više, prema njihovim programima (profilom i sadržajem) - tesari, stolari za izradu nemeštaja od pločastih materijala i slično.
* Vreme realizacije - Zauzeće radionice bi bilo od kraja septembra do kraja decembra. Teorijski deo nije obiman i održaće se u radionici, da bi se što je moguće više toga istovremeno i praktično prikazalo. Dnevno zauzeće radionice bi bilo otprilike u periodu od 9h do 14h.
* Ručni alati - Ne pretpostavljamo da ćemo naći radionicu opremljenu ručnim alatima u toj količini da većina polaznika može istovremeno raditi istu operaciju i pokušaćemo da organizujemo obuku tako da to ni ne bude nužno. Podrazumeva se da nabavka manje količine ručnog alata može da iskrsne kao opcija.
* Kombinirke ili pojedinačne mašine - stav nastavnika praktične nastave koji je planiran da nadgleda obuku je da se na jednoj ili dve kombinirke efikasna a kvalitetna obuka za grupu "veću" od 2 ili 3 polaznika ne može organizovati. Podrazumeva se da bi 4 ili više odgovarajućih kombinovanih mašina moglo da zadovolji zahteve, jer bi onda svaka mašina tokom jednog radnog dana bila korišćena samo za po jednu operaciju.
***Izvor novca je Evropska unija, a namena je otkrivena - zauzeće proizvodnih stolarskih kapaciteta, po mogućnosti bagatelnim zakupom, sa ciljem blokade izvoza unikatnog nameštaja iz Srbije, koji je preplavio EU (širi kontest - oboriti Srbiju na kolena). Budžet jeste bio dve hiljade evra po polazniku, ali smo najveći deo već prebacili na privatne račune na Devičanskim ostrvima.
User avatar
emcanke
Majstor
Posts: 349
Joined: 04 Sep 2008 13:07
Contact:

Post by emcanke »

Xpert Senka wrote:***Izvor novca je Evropska unija, a namena je otkrivena - zauzeće proizvodnih stolarskih kapaciteta, po mogućnosti bagatelnim zakupom, sa ciljem blokade izvoza unikatnog nameštaja iz Srbije, koji je preplavio EU (širi kontest - oboriti Srbiju na kolena). Budžet jeste bio dve hiljade evra po polazniku, ali smo najveći deo već prebacili na privatne račune na Devičanskim ostrvima.
....moze li ovo neko da prevede?.....
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Xpert Senka, na žalost moram da se umešam :(

Koliko ti je poznato, ovaj narod je do sada milion puta bio izigran na ovaj ili onaj način i nepoverenje u startu ne treba da čudi. Ne vidim zašto nervoze u odgovoru. Odavno su prošla vremena dobrotvornog rada i u svakoj akciji neko traži svoj interes. Ne vidim da je i sa tobom drugačije. Pitanje je samo koliki se kolač deli i kome šta pripada. Iz iskusta znamo da su radnici, seljaci, majstori i sl. uvek izvlačili deblji kraj, a posrednici su neretko "punili svoje račune na Devičarskim ostrvima".

Najnormalije je bilo da se zakup prostora i radionice traži malo drugačije definisanim upitom, bez dodatnih objašnjenja o plemenitosti namere jer to onda dobija sasvim drugi tok. Lepo kažeš: "Treba mi ponuda za stolarsku radionicu 200 kvm na period taj i taj i u vremenu tom i tom. Radionica od alata treba da ima to i to. Ponude slati tu i tu." I to je sve. "Dobro bi bilo da ima još i ovo..." Znači manji trošak za tebe a i on košta nekoga. itd itd, da ne dužim više.
User avatar
Xpert Senka
Šegrt
Posts: 37
Joined: 03 Sep 2010 17:12
Location: Beograd

Post by Xpert Senka »

Hvala Metabo za medijaciju.
Ako se obuka realizuje u Beogradu, ovde će biti objavljen poziv. Obzirom na to nisam smatrao da treba sa postavljam upit za prostor bez preciziranja namene.
Nema nikakve plemenitosti u ovoj obuci, ne vidim gde se ona u mom upitu očituje. Istaknuta je samo dobra namera da se uradi u najboljem interesu struke - tj. da interes struke bude pretpostavljen interesu potencijalnih poslodavaca.To se u mojoj poziciji, kao organizator ove obuke, predstavlja elementarni profesionalizam. Nema nikakve veze sa plemenitošću.
Očekivao sam da me "forumaši" kao ljudi od struke pitaju ko sam ja kada organizujem stolarsku obuku? Ko je izabran za nastavnika? Ko je demonstrator? Ko piše program? Da traže detalje programa.
Umesto toga... da ne imenujem.
Dule na to reaguje, ti ne. Tebi to ne smeta, ali ti smeta moja reakcija na takvo ponašanje.
I sam sam sa ovih prostora, delimo isto iskustvo. Ne smatram da mi to daje za pravo da apriori izražavam sumnju u tuđu čast, poštenje i namere, da lajem na druge i ujedam ih preventivno.
I medijacije je zanat. Baš kao i stolarija.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

I pored najbolje želje ne uspevam da dosegnem šta je pisac hteo da kaže. Tema je malo otišla u pogrešnom pravcu pa najlepše molim da se vratimo potrazi za radionicom. Da bi se čovek bavio medijacijom potrebno je da zna između koga to radi. To ovde nije slučaj. Na ovom forumu si dobio sasvim dovoljno prostora za promociju i samoreklamu - za dzabe. Ceni to.
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Dobro. Ko si ti da organizuješ stolarsku obuku? Ko je izabran za nastavnika? Ko je demonstrator? Ko piše programe? Daj neki detalj iz programa.
User avatar
MapleMan
Majstor majstora
Posts: 825
Joined: 11 Mar 2010 12:23
Location: Kamenica Sr

Post by MapleMan »

Pa verovatno Luk Skaj Worker !! HHEHehee :lol::lol:
Pa taj bree zeza krizu u parizu Kaka devičanska ostrva bree mamicu......
Last edited by MapleMan on 07 Sep 2010 08:57, edited 1 time in total.
Dva put zine , a tri put slaže
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Bojan wrote:Dobro. Ko si ti da organizuješ stolarsku obuku? Ko je izabran za nastavnika? Ko je demonstrator? Ko piše programe? Daj neki detalj iz programa.
Da se ne ponavljamo i mene interesuje ovo isto!?
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Mene zanima samo dali gazda moze da radi u svojoj radnji dok traje obuka
User avatar
dj.x
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 07 Nov 2009 20:12
Location: banja luka

Post by dj.x »

Pozdrav narode nije me bilo odavno radi se pa se nema vremena.Bila je jedna spanska nevladina organizacija u BiH koja se zvala MDL koja je isto davala obuku za stolare i certifikat samo su imali jako slab program i jako veliko pranje para,slabi nastavnici a plate im nevjerovatno visoke to mu ga dodje kao jingjang,na kraju kursa odabrani su dobili masinu i sav alat certifikat su svi polaznici dobili al nista nije vazio jer se nije priznao kao validan dokument za bilo kakav upis,tako da je moj savjet ako ko misli da ide na taj kurs zbog papira da se prvo raspita o valjanosti toliko POZDRAV SVIMA
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Da preformulišemo pitanje.

Koliko para perete predavanjem?

Kolike su plate nastavnicima?

Da li se serifikati prave od mekog, ili tvrdog papira? :)

Å alu na stranu, bilo bi lepo da se zna nešto više o ovome.
User avatar
Xpert Senka
Šegrt
Posts: 37
Joined: 03 Sep 2010 17:12
Location: Beograd

Post by Xpert Senka »

Izvinjavam se ukoliko sam preozbiljno shvatio ton pojedinih reakcija ili ukoliko je ton mojih poruka podsetio na sv. Majku Terezu. Istini za volju, toliko i koristimo "smajlije" jer je ton često teško prepoznati u kratkoj pisanoj komunikaciji.
Da ne zamaram sve svime, odgovoriću po temema pa neka čita svako šta ga interesuje:
Organizator
Svakako je toliko odijuma prema ovoj obuci da više nema bojazni da ćemo biti pod opsadom kandidata, pa nema potrebe kriti identitet - dakle obuku organizuje stručna andragoška organizacija - Društvo za obrazovanje odraslih - najviše informacija o našim aktivnostima možete pronaći na Internet stranici našeg glavnog partnera: http://www.dvv-soe.org/ zatim na meniju opcija "In the Countries..." pa "Srbia". Zatim promenite jezik na srpski ili nemački jer engleska stanica nije ažurirana. Obuke ovog tipa ne pretstavljaju ni 10% naših aktivnosti, pri tome u ne više od 20% obuka, polaznici uopšte i znaju za nas, jer ih najčešće jedna organizacija obučava, druga bira, a mi samo finansiramo i eventualno radimo nadzor (ne u stručnom, nego u didaktičko-metodičkom smislu). Lično smatram da posetila te Internet stranice neće steći pravu sliku o Društvu, ali iskreno govoreći nemamo preke potrebe za nekim detaljnijim predstavljanjem i spostvenom stranicom, jer niti smo firma koja ima potrebu da se reklamira, niti spadamo u one nevladine organizacije koje nemaju stalno finansiranje pa moraju da "jure" donatore. Jedina prava referenca su naše aktivnosti, a to svedoče kolege, partneri i učesnici.
Sertifikat
Najčešće pitanje! Kratko i jasno, ovo se ne radi zarad papira i polaznici neće dobiti sertifikat koji će zameniti sertifikat srednje stručne škole. Da pojasnim - navodim informaciju sa Interent stranice jedne organizacije koja se bavi pored ostalog i stručnim zanatskim obukama:
"Nakon realizovanog nastavnog plana i završene obuke polaznici polažu završne ispite. Polaznicima koji su položili završni ispit izdaju se uverenja i sertifikati za obavljanje delatnosti za koje su se obučavali, a koje uz opšte i posebne uslove po Zakonu o privatnim preduzetnicima mogu obavljati samostalno i na način predviđen posebnim zakonom za pojedine delatnosti utvrđene Zakonom o klasifikaciji delatnosti i o registru jedinica razvrstavanja."
Ovo ne znači ništa! U ovoj zemlji je sistem stručnog obrazovanje nažalost još uvek zatvoren za odrasle. Niko ne može dati sertifikat o kome forumaši pričaju mimo srednjih stručnih škola. Tzv. "akreditovani" programi su programi akreditovani u Ministarstvu prosvete za obuku nastavnika. Ako organizujete neku obuku koja postoji i kao akreditovana za nastavnike, lepo je uzeti taj program, ali ponavljam u našoj zemlji nema sistema akreditovanih stručnih obuka još uvek. Čak ni ime obuke ne sme da bude jednako imenu stručnog profila, pa se programi za ovakvu obuku recimo imenuje "Pomoćnik stolara" jer "Stolar" postoji kao stručni profil. U najboljem slučaju možete dobiti sertifikat koji "tržište prepoznaje" - npr. posle srednje stručne škole za frizere, odete na frizerski kurs kod Å obote i dobijete prepoznatljiv sertifikat zato što frizeri znaju Å obotu 30 godina i poštuju ga i njegovu Akademiju, a ne zato što je sertifikat Akademije Å obote akreditovan. Polaznici će dobiti potvrdu (nazovite je ako hoćete i sertifikat) o vrsti (detaljan plan rada) i dužini kursa koji su prošli. Ta potvrda im sama neće otvoriti ni jedna vrata. Ali verujemo da hoće znanje koje će dobiti.
Program rada
Naveo sam u svojoj prvoj poruci šta je bila ideja sa programom. Pošli smo od svih javno dostupnih programa obuka za slične i srodne profile (pomoćnik stolara, pomoćnik u preradi drveta, stolar za nameštaj, građevinski stolar, primarna i finalna obrada drveta...), standarde zanimanja Centra za stručno obrazovanje Crne Gore (Srbija ih još uvek nema) za tri srodna profila i sadržaje obuka projekata koji su uključivali i stolarsku. Iz svega ovoga izabrani nastavnik stručne nastave drvne obrade (dipl.ing.šum.) je dobio zadatak da spakuje najkvalitetniji mogući program od 300 efikasnih časova. Ista osoba će raditi stručni nadzor tokom obuke i držati ono malo "teorijskog dela". Program mora biti dovoljno detaljan da se može odraditi praktično i bez nadzora. Nema nikakvog problema da program u celosti bude objavljen pre obuke. Ime nastavnika neću navoditi (evo prostora za 1000 novih zašto), možemo ga do obuke zvati i Luke Skywalker, a Poreskoj upravi je ono poznato jer je čovek za ovo angažovan preko Ugovora o delu. Kada već pomenuh ugovor, da napravim malu digresiju - sve što radimo radimo preko računa, na osnovu računa, ugovora o delu, ugovora o najmu i sl. Nema nikavog keša u opticaju i tako će biti i za sve u vezi ove obuke.
Demonstrator
Za demonstratora je predviđen iskusan majstor, uz to osoba koja je radila kao demostrator stolarskih obuka. Ali obzirom na veoma ograničena sredstva shvatili smo da bi nam mogla biti značajna ušteda i organizaciono olakšanje ukoliko bi vlasnik radionice ujedno bio i demonstrator, ukoliko ima dovoljno iskustva. Podrazumeva se, da ukoliko i ne bude demonstrator, može prisustvovati obuci, može raditi tokom obuke ako je ne remeti, i može raditi bilo šta pre i posle obuke.
Gde ima para ima i lopova
Nema nikakve razlike ni u svetu stručnih obuka. Najveći promet stolarskih proizvoda je danas verovatno u građevinarstvu, a građevinska mafija je jedna od najvećih. Čini li to generalno stolare lopovima?
Obuke koje dolaze na loš glas su uglavnom obuke milionskih projekata. Implementiraju ih velike međunarodne organizacije koje su indiferentne prema rezutatima i dobrobiti zemlje u kojoj rade i to preko lokalnih organizacija srodnog karaktera, jer su takve najjeftinije za kupiti, jer krađom nadoknađuju male profite. Za kraj lanca će se već naći neki srpski šićardžija da kruniše priču.
Ovde se radi o projektu od par hiljada evra (iznos je tek četvorocifren), što je više nego skromno ako se zna da samo kaloriferi i elektro motori stolarskih mašina u ta tri meseca mogu protrošiti struje za 500-1000 evra, a drveta za rad mora biti kupljeno za možda još jednu hiljadu. Budžet pokriva i sve naše troškove u vezi organizacije obuke, kao i troškove analize obrazovnih potreba na tržištu zanatskih obuka koja je prethodila svemu. Vlasnik radionice će dobiti nadokandu ekvivalentnu osrednjem kancelarijskom prostoru u centru grada, a demonstrator nadoknadu jednaku plati demonstratora stručne obuke sa kompletnim radnim vremenom. Nisu to ni velike ni male pare. Radionici koja punom parom radi pod rokovima, svakako krajnje neinteresantno. Majstoru koju može mesečno da naplati svoje ruke 1500 evra radeći 8 sati takođe. Onim drugima, kojih je nažalost prilično, verujem da sve ovo može biti interesantno.
Za kraj, tek da ne bude spora o tonu poruke, :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da je Pera odmah otisao... :)
Da si na pocetku ovo napisao, bilo bi mnogo manje sumnjicenja, mnogo manje ostrih tonova... Narod je ovde navikao da ga lazu/mazu/varaju na svakom koraku. Ma kakvi na svakom, na svakih pola koraka.
I sam sam u prvom trenutku prokomentarisao u chatu "Gde to ima dzabe rucak?"
User avatar
emcanke
Majstor
Posts: 349
Joined: 04 Sep 2008 13:07
Contact:

Post by emcanke »

I dalje mislim da je ovo mutna voda.
Post Reply