polica

Imate posao za stolara? Dajte vaše ideje, a stolari će vam reći da li se to može izvesti, i kako.
Post Reply
User avatar
suzannaa
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 01 Jun 2010 20:47

polica

Post by suzannaa »

Da li mi neko može reći koja bi bila cena jedne poolice za knjige koja bi stajala uz zid, od ivice do ivice, do vrha plafona. Približne dimenzije zida su 2.3 * 2.6. Moja ideja je da se polica ima nekih 7 pregrada, od poda do plafona. Jedno vreme sam htela da kupim gotovu policu, ali nisam nigde našla dovoljno veliku. Da li ima neko neku skicu ili sliku većih polica za knjige?

Nisam ni ja sigurna šta bi mi se najblje uklopilo u dnevnu sobu, da li da ta polica bude u vidu nekog stalka, ili da se samo zašrafe police u zid?

Iso bi mi trebao neki klub sto, koji bi bio u istoj boji kao i polica za knjige (a boja bi trebala da bude mahagoni pošto mi garnitura ima mahagoni drvene detalje).
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Polica te sirine, mora da se radi iz vise delova (vertikala). Konkretno u tvom slucaju barem 3 dela. U suprotnom police bi se iskrivile pod tezinom klnjiga (iskrivile bi se i pod sopstvenom tezinom na 2.3m duzine).
Nisi napisala koliko bi duboka zelela da bude.
7 pregrada je sasvim OK za tu visinu, mozda cak i 8 (to je po otprilike 30cm izmedju polica sto je dovoljno za A4 format, a nema bas puno knjiga te visine). Naravno vecina polica mora da moze da se pomera posto nisu sve knjige isto visoke.
Ako ides na punu visinu, to jest od poda do plafona, onda se police oslanjaju na pod, i plus se pricvrste za zid (visoko je to, hoce da se prevali).
User avatar
suzannaa
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 01 Jun 2010 20:47

Post by suzannaa »

User avatar
suzannaa
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 01 Jun 2010 20:47

Post by suzannaa »

Image

Ja bih neku sličnu ovim policama!
User avatar
komazo
Samostalni majstor
Posts: 165
Joined: 29 Nov 2009 22:45
Location: Beograd
Contact:

Post by komazo »

A može li nešto ovako:
Image
ништа није дугачко што може да се скрати!
User avatar
komazo
Samostalni majstor
Posts: 165
Joined: 29 Nov 2009 22:45
Location: Beograd
Contact:

Post by komazo »

Ili iz drugih uglova:
Image


Image


Image
ништа није дугачко што може да се скрати!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ah :)
8cm debele police. To je vec "malkice" drugacija prica (oko 4 puta malkice :)).
Naravno ovako moze.
User avatar
suzannaa
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 01 Jun 2010 20:47

Post by suzannaa »

Image

@mbole

Odlična je!
A jesu li to pri dnu police vrata koja se otvaraju ka napolju ili je to neki klizni sistem?

Zakačiću sad sliku zida na koji bih stavila policu.
Problem je to što su i sa jedne i sa druge strane zida vrata, i ako bi dubina police bila 25cm, problem bi bio ulaz u sobe, pošto je od ograde do ulaznih vrata preko puta nekih 80cm. Onda bi trebalo ili skratiti policu, odnosno uvući je po 20 cm ili napraviti te krajeve da idu koso i da nema tih dveju ploča sa strane, već da vertikalne pregrade budu unutra.

Valjda sam dovoljno razumljivo napisala.

Ova polica na slikama koje si postavio je drvo ili?
User avatar
komazo
Samostalni majstor
Posts: 165
Joined: 29 Nov 2009 22:45
Location: Beograd
Contact:

Post by komazo »

: A jesu li to pri dnu police vrata koja se otvaraju ka napolju ili je to neki klizni sistem?

Vrata, ali puš-brava, pa zato nema drškica.

: Ova polica na slikama koje si postavio je drvo ili?

Furnirani medijapan - hrast.
ништа није дугачко што може да се скрати!
stari
Moderator
Moderator
Posts: 468
Joined: 08 Aug 2009 13:53
Location: Kastav

Post by stari »

Evo jedne zanimljive stranice za police, a ako je potrebno neka je admin prebaci na pravo mjesto
http://www.woodbin.com/ref/furniture/shelves.htm
User avatar
Pedjamil
Majstor početnik
Posts: 125
Joined: 16 Sep 2008 18:50
Location: Beograd

Post by Pedjamil »

Prema slici , treba obratiti paznju na dostupnost prekidaca za svetlo , odnosno osiguracke table i dozne. Kosi krajevi polica (na 25 cm dubine police) su upotrebljivi za cd ili neke manje vaze i tome slicno , ne za knjige. Ako su potrebna vrata (a dubina pol. ogranicena na 25 cm) , onda bi klizna oduzela min 4cm (do 6 cm - zavisi od okova) od dubine elementa, te su preporucljiva klasicna (push up ili sa ruckama, upadajuca ili prekrivajuca). Sto se raspona (nezavisnih) tice , ne bih uzimao u obzir nista duze od 70 cm , bez obzira na vrstu i debljinu materijala. Uostalom , tu policu treba i uneti do mesta ugradnje (osim sklapanja na licu mesta, sto se izbegava).
Cene zavise od izbora materijala (i u manjoj meri od dizajna) .
Last edited by Pedjamil on 02 Jun 2010 21:15, edited 1 time in total.
User avatar
suzannaa
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 01 Jun 2010 20:47

Post by suzannaa »

Koliko bi koštalo pravljenje moje police, u zavisnosti od izbora materijala?

I od kog se sve materijala može izraditi polica?
User avatar
komazo
Samostalni majstor
Posts: 165
Joined: 29 Nov 2009 22:45
Location: Beograd
Contact:

Post by komazo »

A kako treba da izgleda polica?
ништа није дугачко што може да се скрати!
User avatar
suzannaa
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 01 Jun 2010 20:47

Post by suzannaa »

Postavila sam u nekom prethodnom postu sliku zida na koji bih stavila policu. Zid je širok oko 2.3m
Polica bi trebala da bude od poda do plafona, s tim što mi treba neko interesantno idejno rešenje za krajeve police, zbog ograde koja je preko puta.

Interesantna mi je ova slika policem gde pri dnu imaju push up vratanca, tako da bih volela nešto slično, znači dole vratanca i onda još 5 ili 6 polica za knjige, do plafona.
User avatar
komazo
Samostalni majstor
Posts: 165
Joined: 29 Nov 2009 22:45
Location: Beograd
Contact:

Post by komazo »

A gde bi bila lokacija police?

PS. poslao sam Vam mail i na PP i na E-mail.
ништа није дугачко што може да се скрати!
Post Reply