Dobra kuhinja za male pare??? :D

Imate posao za stolara? Dajte vaše ideje, a stolari će vam reći da li se to može izvesti, i kako.
User avatar
Srdjan
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 23 Jan 2008 21:11
Location: Batajnica, Zemun, Beograd

Dobra kuhinja za male pare??? :D

Post by Srdjan »

Ja sam taj i taj, :D i treba mi kuhinja. Ne razumem se u stolarski zanat nimalo, ali znam da mi treba kuhinja. :) E sad, malo am se raspitao oko materijala, izrade, dizajna itd.
Ono sto me zanima je da li moze od univera da se napravi kuhinja a da izgleda kao da je od nekog kvalitetnijeg materijala. Odnosno da izgleda svetski.
Malo da dopunim post sa pribliznim dimenzijama kuhinja. Kuhinja treba da bude u "Г". Jedna duzina je 206cm, a druga 150cm. To su dimenzije od zida do zida. Visina plafona je 260cm. Imam sve ugradne elemente (rernu, plocu, sudomasinu, aspirator) osim prizidera (on je van kuhinje).
Bio sam kod jednog prijatelja stolara i on mi je dao cenu od 750 evra ali ne u univeru nego u nekom materijalu koji je sluican medijapanu, ali jeftiniji - kako sam ja razumeo neke plastificirane italijanske ploce sa kojima nisam zadovoljan. Rekao mi je jos da bi od medijapana ta kuhinja bila skluplja za 150 do 200 evra.
Znaci da li od univera moze da se napravi dobra kuhinja i da bude kantovana ABS-om (valjda se tako kaze)?
Ako nekome nesto nije jasno, neka me pita da dopunim post.
Hvala i pozdrav
Last edited by Srdjan on 23 Jan 2008 21:40, edited 1 time in total.
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

Post by Misko »

Normalno da možeš da je napraviš, čak je bolje da je radiš u kombinaciji univer za korpuse a od medijapana da ti budu samo frontovi za fijoke ili vrata korpusa, kantovanje ABS-om ti je kvalitetnije i kreće ti se oko 100 dinara po metru.

Ali obrati pažnju da ne napraviš grešku :
prvo odredi sudoperu koju ćeš da staviš pa onda sve ostalo!!!

Tu smo da pomognemo.
User avatar
Srdjan
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 23 Jan 2008 21:11
Location: Batajnica, Zemun, Beograd

Post by Srdjan »

Misko wrote:Normalno da možeš da je napraviš, čak je bolje da je radiš u kombinaciji univer za korpuse a od medijapana da ti budu samo frontovi za fijoke ili vrata korpusa, kantovanje ABS-om ti je kvalitetnije i kreće ti se oko 100 dinara po metru.
Tako sam i mislio. Odnosno nisam! :D Mislio sam da i frontovi budu od univera i da budnu kantovani ABS-om. Da li i takva kuhninja moze da izgleda extra. Jer sa frontovima od medijapana bi me izasla prema proceni ovog mog stolara izmedju 900 i 950 evra. A ja bih da me izadje manje a da izgleda extra. Kao i svi srbi sto hoce da kupe dobro za male pare.
Misko wrote:Normalno da možeš da je napraviš...
:D:D Bolje da je pravi stolar nego ja! :D:D
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

Post by Misko »

Pa znaš onu čuvenu "I tata bi sine ..." ako će ti raditi stolar onda je to ok cifra za kombinaciju o kojoj je bilo reči, a što se tiče kantovanja ABS-om a da izgleda extra, opet narodna "O ukusima ne vredi raspravljati" , da pogledaj u nekom salonu nameštaja neki plakar i biće ti jasno kako mogu da ti isipadnu vrata i frontovi fioka kad ih kantiješ ABS-om.
Ali mislim da ćeš cenu uspeti na taj način da spustiš za oko 250-300 evra
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

Па још јефтиније ти је да купиш готову кухињу у ... није важно где, али се свугде рекламира та фирма... али колико пара толико и музике. На крају, кад ти се распадне, и кад је промениш... изађе те скупље.
Јефтиније ти је само ако ти мајстор ради за џабе (пуно среће у тражењу), па те паре које уштедиш уложиш у "квалитет"!

Јеси ли размишљао о зиданојкухињи? (Можда си бољи са зидарима него са столарима?!)
Озидаш кухињу и убациш кутије које после можеш мењати. Сад имаш кеша за универ, ок, а после неколико година можеш урадити кутије од дрвета и имаш екстра кухињу- уникат, за мање пара него да правиш нову!
Е сад, не знам колико кошта зидање кухиње, али сам сигуран да се може добро одрадити уз помоћ пријатеља, и то релативно брзо. Материјал ти даје простора за креативност - стара цигла, нова цигла, фасадна, камен, вештачки камен, калдрма, плочице, бибер цреп... комбинација истих... машта је једина граница!
Наравно, под условом да ниси подстанар и да планираш да стално ту станујеш!
User avatar
djagi
Majstor
Posts: 309
Joined: 12 Dec 2007 01:11
Location: Trstenik

Post by djagi »

Mladen dobar si , jos bi dodao, kada kasnije odradi kosture moze oda razida ono sto je vec sazidao raznoraznim kombinacijama materijala.Slatko se nasmejasmo aliu i da pomognemo coveku.
A ti Srdjane, posto ti treba kuhinja da ne kosta mnogo a da bude extra i bolja od komsijine a i ne razumes se u stolariju,spremi lovu pa od majstora do majstora i biraj najbolji predlog.Nemoj da mislis da stolari iako mogu sami sebi da naprave sta zamisle da imaju bas sve.I meni fali kuhinja al nemam pare za materijal a kad imam nemam vremena da je pravim.I j.b.g-a dodjemo na isto fali nam kuhinja pa nek je i ona najbolja.Nema kalkukisanja nego ako ti je taj tvoj majstor to rekao pare u ruke i zavrsavajte poso.Majstoru daj pare i posao sta treba da radi i ne brini,sigurno ce da ti odradi najbolje sto moze.I jos jednom ne brini ti ces do kuhinje i da dodjes a moja ima da ceka.Malo sale a dosta istine i nek ti je sa srecom
User avatar
milos
Šegrt
Posts: 24
Joined: 07 Jan 2008 11:36

Post by milos »

O ukusima ne treba raspravljati. Ovo je valjda neko zlatno pravilo. Sto ce reci, ono sto je tebi lepo meni je mozda ruzno i obratno. Meni su na primer ti Italijanski frontovi presvuceni folijom lepsi nego univer, (nesto sam radio sa njima, probacu da stavim sliku). Mislim da je bitno da zamislis kako ti je najlepse da ta kuhinja izgleda, onda da ti stolar napravi korpuse, za frontove izaberes materijal za koji trenutno imas para i koji ti zadovoljava barem minimum estetskih standarda, kasnije kada skupis vise novca lako ces zameniti te frontove i imas potpuno novu kuhinju. Meni su najlepsi drveni frontovi, od hrasta na primer. Mada i taj univer ne mora da izgleda lose. Moj ti je savet da posetis par firmi koje se bave prodajom univera i da izaberes onaj koji ti najvise odgovra, od onih koji ti se svide uzmi uzorke, probaj sa par razlicitih boja kant trake da vidis koje se najlepse slazu. Video sam par kombinacija "tresnja kremona" + siva kant traka i mogu ti reci da izgleda solidno. Srecno u izboru

Image
User avatar
Srdjan
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 23 Jan 2008 21:11
Location: Batajnica, Zemun, Beograd

Post by Srdjan »

Hvala na savetima. Malo sam se pozabavio time kako bih zeleo da izgleda moja kuhinja i ovo jednog razmisljanja. Uradio sam ga pomocu ALNO AG Kitchen Planner-a. Stvarno jedniostavan i koristan program za nas laike.

Image

Nastavicu sa razmisljanjima pa cu postaviti jos neku sliku a vi cete dati svoje sugestije.

Hvala jos jednom.
User avatar
Srdjan
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 23 Jan 2008 21:11
Location: Batajnica, Zemun, Beograd

Post by Srdjan »

Evo jos jedne u pribliznijim dimenzijama. U stvari tako treba da izgleda kuhinja koja mi treeba. Da li ovakva kuhinja moze da se napravi od univera ili su ovi, po ivicama, zaobljeni frontovi karakteristicni samo za medijapan i te italijanske ploce presvucene folijim?

ImageImage
Last edited by Srdjan on 24 Jan 2008 17:45, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ima univera namenjenog bas za frontove sa takvim zaobljenim ivicama. Radi se u sirinama standardnim za vrata (30, 40, 60cm mozda ima jos neka medju mera). Kantuje se ABS-om samo gornja i donja ivica.
Sto se tice "svetskog" izgleda, može od univera da se napravi da izgleda bas bas, al tesko da moze jeftino.
Recimo pogledaj gotove kuinje od univera: http://www.ales-zz.si/galerija.htm (imaju i prodavnicu u Beogradu, al za cene bolje da ne pitaš, u hiljadama evrića)
Imas univera presvucenog aluminijumom, imitacijom mermera, prohroma... čiste boje (žuta, plava...).
Imas i oplemenjenog MDF-a u raznim interesantnim dezenima.
Svrati recimo u Darex ili Dipo, pa ces videti kako izgledaju. Naravno nisu bas jeftini.

Ivice frontova mogu da se oblazu ABS-om, ali i alu lajsnama (opet nije jeftino).
Generalno takav skup univer koristis samo za frontove, a same korpuse radis od daleko jeftinijeg "belo/belo".
Sve u svemu stara prica, kolko para tolko muzike.
User avatar
Srdjan
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 23 Jan 2008 21:11
Location: Batajnica, Zemun, Beograd

Post by Srdjan »

Hvala na sugestijama i savetima. Svoja razmisljanja sam stavio na konacan crtez koji je pred vama.

Image

Odabrao sam i boje frontova u Darex-u. Gore bi trebalo da bude L 8130/2180 Bež, a donji frontovi i radna ploca u L 8290 / 3212 Svetla bukva boji. Slicno kao na slici. Medjutim kako nisam bio u Darex-u nego sam boje odabrao preko neke palete interesuje me koliko od prilike kosta taj materijal i koliko se obicno uzima za ruke. Znaci, kuhinja je dugacka 3m i frontovi su od univera. Imam neke ponude i dobro bi mi dosla jos neka. Pozdrav i hvala ponovo.
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

Post by Misko »

ruke su ti od 35%,50% pa do koliko materijal toliko ruke( znači sav materijal,čak i u verziji procenta,da ne bi pomislio da je kuhinja samo univer i frontovi od medijapana ili nešto drugo).
Nego jesu li ti dole sve fioke ili si pogrešno postavio ručice ?
Još jedan jako bitan detalj ti se tiče i koliko kvalitetan okov stavljaš ( recimo da li će fioke da budu na kineskim klizačima ili ćeš stavljti nešto kvalitetnije FGV, Grass,Blum itd), raspitaj se malo i sam pa ćeš moći da stvoriš realnu sliku.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovo levo dole mi lici na front od masine za sudove.
Pretpostavljam da si sve rucice postavljao horizontalno cisto estetike radi.
Ono sto mi pada u oci je mikrotalasna (ako je ona gore levo). Bojim se da ti je viseci element (barem ovako kako je prikazan) previse plitak da u njega stane mirotalasasta (osim ako nemas neki specijalan model).
Vrata u uglu (do rerne), bi mogao da okrenes to jest da se otvaraju na drugu stranu, i da na njih stavis sarke koje se otvaraju 180 stepeni (osim ako ne ides na neki od kompleta za delove u uglu, koji se izvlace pri otvaranju vrata, samo i tada bi se otvarala na drugu stranu). Inace te sarke od 180 stepeni su jako korisne i za sva ostala vrata. Razlika u ceni nije velika, a pruzaju mnogo udobnosti.
Ispod ugradne rerne ne moze da ide fijoka. Sve ugradne rerne koje sam do sada video imaju sitem za hladjenje koji zahteva da donja ploca ispod rerne bude prosecena, kako bi mogle da uvlace vazduh kojim se hlade.
Na kraju, jeste stvar ukusa, ali i prakticnosti. Ne preporucujem ti coklu, to jest zatvoreno dno. Bolje uzmi neke malo lepse nogice, i ostavi tih 10-15cm slobodno. Na taj nacin ce ti biti lakse za ciscenje, ispod elemenata se nece skupljati vlaga (u kuhinji uvek negde nesto procuri, a ovako ce moci i da se osusi), nece imati gde da se zapate razni "podstanari" iz sveta insekata...
User avatar
Srdjan
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 23 Jan 2008 21:11
Location: Batajnica, Zemun, Beograd

Post by Srdjan »

Kuhinja je zavrsena i ispala je extra! Uskoro cu okaciti slike. Bice to slike za Mia Casa. :D
Last edited by Srdjan on 27 Feb 2008 17:45, edited 1 time in total.
User avatar
djagi
Majstor
Posts: 309
Joined: 12 Dec 2007 01:11
Location: Trstenik

Post by djagi »

Sta bi sas slike i kolika je cena na kraju ispala?Da vidimo koliko je jeftina i dobra
Post Reply