PITANJE!!! ZA IZRADU Stolari pomagajte...

Imate posao za stolara? Dajte vaše ideje, a stolari će vam reći da li se to može izvesti, i kako.
User avatar
bane
Precizni šegrt
Posts: 69
Joined: 12 Nov 2008 18:35
Location: Stockholm

Post by bane »

Image Evo ja sam letos pravio neke spirale ova je bila za probu pa mi ostala, ne moze na strugu cak i ako imas kopirku moze samo iz ruke. Spirala nije jednake debljine na pocetku i na kraju, mozda se na slici na vidi ali postoji razlika.
Last edited by bane on 06 Dec 2009 19:40, edited 1 time in total.
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

mora da ima podeoni aparat i ober kao za pletenicu .
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14951
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Hmmm.
Ne vidim sta ce mu podeoni aparat. Ovo je jednostruka spirala.
Sto se tice "ober"-a slazemo se ako je to ono na sta mislim (frezer povezan sa strugom kao kad se radi pletenica).
Postoji i starinski trik za radjenje "iz ruke" gde se pravi noz (ustvari grebac), za zubima odgovarajuceg koraka, pa se pri malom broju obrtaja, "gadja" zavojnica.

Nego ostalo je jedno dosta bitno pitanje, koje nije pomenuto.
Koliko komada toga treba? 3, 300, 30000...
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

100 komada i to je problem,a iz ruke nece svaki komad da bude isti
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14951
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pa ako treba da glumi starinsku rucku, onda i ne treba da svaki bude apsolutno isti.
Mada, uradi se osnovni ravan oblik (elipsa kad se gleda s boka), na kopir strugu, tako da svi budu jednaki, a onda se grebacem radi samo navoj. Posto je razmak zuba na grebacu uvek isti, i zavojnice ce biti iste.
User avatar
bane
Precizni šegrt
Posts: 69
Joined: 12 Nov 2008 18:35
Location: Stockholm

Post by bane »

Vi svi pricate o strugu a niko ne pominje da to nije pravilan valjak i ne vidim kako moze da se napravi na strugu, sem ako nije CNC
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Prvo ga napravi pravilnog pa ga na slajfericu(iz ruke) prepravi u nepravilan valjak.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Treba napraviti mehanizam gde se obradak okrece vrlo sporo a frezer se pomera u 2 ose, po dubini i u stranu. Primer za to je masina za izradu drzalja za sekire, ako je neko video nekad kako to radi.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Ma daje veca serija nije problem resilo bi se bez problema.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14951
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

bane wrote:Vi svi pricate o strugu a niko ne pominje da to nije pravilan valjak i ne vidim kako moze da se napravi na strugu, sem ako nije CNC
Kako milsis nije pravilan valjak?
Najpre uopste nije valjak, vec je oblik kao lopta za ragbi (zaboravih kako se zove to geometrijsko telo, a danas sam cuo na TV).

Zasto bi to bio problem da se napravi na strugu? Cim je presek poprecno na osu krug (a ovde jeste), to moze da se napravi na strugu. Profil duz ose nije bitan.
Jedino ako mislis da je taj presek neka elipsa, al nije koliko vidim (bas sam sad zagledao, vidi se lepo na drugoj slici desni komad)
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Najpre uopste nije valjak, vec je oblik kao lopta za ragbi (zaboravih kako se zove to geometrijsko telo, a danas sam cuo na TV).
Izduženi sferoid.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Najpre uopste nije valjak, vec je oblik kao lopta za ragbi (zaboravih kako se zove to geometrijsko telo, a danas sam cuo na TV).
Izduženi sferoid. Derivat elipsoida
User avatar
Gaga
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Mar 2009 13:58
Location: Kolasin

Post by Gaga »

Ako pogledate strug koji je samogradio kolega Laci, vidjećete da iz dva prolaza pravite ovakvu dršku sa zavojnicom.

Prvi je izrada elipsoida a drugi zavojnica. Pomenuti strug ima zadato kretanje, odnosno odredjeni korak nosača alata po dužini, dok je

prečno kretanje frezera na klizačima, čime postiže kopiranje bez nekih problema.
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Moze komad bez problema da se odradi na bilo kom kopir strugu,sablon mu diktira posto je komad u osi,a zavojnica mora ili iz ruke pa kako izadje ili sistem sa oberom na klizacima.A postoji sigurno i caka kako su je radili stari majstori.
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Post by zvecanac »

Na kopir strugu se lako uz pomoc frezera odradjuje ovaj i bilo koji drugi oblik koji se bez zavojnice moze raditi na strugu.Vazno je samo nastelovati korak i frezer postaviti u polozaj noza struga, i polako pratiti sablon.Svuda ce dubina navoja biti ista...
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
Post Reply